Cuma, Ekim 15, 2021
More

  SON EKLENENLER

  İdeal göğüs ölçüsü kaçtır 45.55’ten büyükse…

  Kadınlar ve erkekler arasında sık sık tartışma konusu olan ideal göğüs ölçüsü belli oldu! İdeal göğüs ölçüsü kaçtır? sorusunun merak edilen yanıtı!

  Göğüs esteti operasyonlarında kadınların en çok yaptırdığı estetik göğüs büyütme operasyonudur. İkinci sırada ise küçültme ameliyatı yer alıyor. Bu durumda kadınların ve erkeklerin sıklıkla tartışma konusu olan büyük ve küçük göğüs oranının ideal ölçüsü belirlendi! İşte ideal göğüs ölçüsü nedir? sorusunun yanıtı hakkında Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, merak edilenleri yanıtladı.

  Göğüs estetiğinde en sık yapılan operasyon göğüs büyütme ameliyatıdır. İkinci sırada ise göğüs küçültme ameliyatı geliyor. Peki büyük mü, küçük mü? Bilim insanları sonunda ideal oranı buldu! Kusursuz meme şeklinde üst kutbun alt kutba oranı 45:55 olarak belirlendi.

  İDEAL GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ NEDİR?

  Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, American Society of Plastic Surgeons (ASPS)’ın resmi yayın organı Plastic and Reconstructive Surgery’de yer alan bilimsel araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

  Araştırmacılar, insanların “ideal estetik meme” hakkındaki fikirlerini almak için bir dizi anket yaptılar. Anketler çeşitli ölçülerde kadın memelerinin olduğu çok sayıda fotoğraf kullanılarak gerçekleştirildi.

  Bin 315 kişinin katıldığı ankette, meme resimlerinin çekiciliğe göre sıralanması istendi. Erkeklerin ve kadınların; farklı yaş gruplarının ve farklı ırk/etnik grupların cevapları karşılaştırıldı. Araştırmada 53 plastik cerrah da yer aldı.

  ERKEKLERDE KADINLAR GİBİ DOĞAL OLANI SEÇTİ

  Sonuçlar belirgin bir şekilde tutarlı idi. Tüm gruplarda 45:55 oranı en çekici meme oranı olarak ortaya çıkıyordu. 45:55 oranı otuzlu yaşlarındaki kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 90’ı ve plastik cerrahların yüzde 94’ü tarafından tercih edildi.

  Aynı oran ırk / etnik gruplar içinde de en üst sırada yer aldı. 50:50 oranı tüm gruplarda uzak ara ile ikinci seçim olarak yer aldı. Kadınlar arasında yaşla birlikte bazı farklılıklar görüldü: 40 yaş altı kadınların yüzde 86’sı 45:55 oranını seçerken, 40 yaş üstü kadınlarda bu oran yüzde 76’ya düşüyor. Daha olgun grubun, üst kutupta daha dolgun görünümü seçtiği gözlendi.

  Şaşırtıcı bir şekilde erkekler de kadınlar gibi “daha doğal” 45:55 oranını tercih ettiler. Bu da uzun süredir erkeklerin tercihlerinin klişe yorumu olarak sunulan, erkeklerin aşırı büyük memeleri tercih ettiğine dair yanlış kanıyla son derece ters bir sonuç.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN