Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  İkiz gebelik tüp bebekte neden daha sık görülür?

  İkiz ve çoğul gebelik oranlarına bugün baktığımızda, 1970 ve 1980 yılları arasındaki oranlara göre 3 ile 5 kat arasında artış görüyoruz. Bunun en muhtemel iki nedeninden bir tanesi tüp bebek tedavisidir. Çünkü tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en temel faktörler, anne adayına verilen ilaçlarla çok fazla sayıda yumurta hücresi ürettirmek ve bunların döllenmesi sonrasında rahim içine transfer edilen bebek sayısıdır. Artık günümüzde bu sayı kontrol altına alındı ve tüp bebek tedavisinin başarısı tekil gebelik ile ölçülüyor.

  Önceden böyle bir kriter yoktu. Bu sebeple başarıyı artırmak için ana rahmine 4 hatta 5 bebek koyulduğu görülüyordu.

  Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisi arttığı için artıyor. Peki tüp bebek tedavisi neden artıyor? Onun da iki nedeni var. Öncelikler anne adayları daha çok erken zamanlarda başlıyorlar ben hamile kalamıyorum demeye. Eskiden 1-2 sene beklerlerdi hamile kalmak için. Şimdi ise 6. ayda neden hamile kalamadıklarını sorgulamaya başlıyorlar.

  Ve bazen gerek olmadığı halde tüp bebek tedavisine başvuruluyor. İkinci neden ise günümüzde bayanların eskiye oranla daha fazla çalışmaları, kariyer yapmaları, çocuk yapma yaşlarını ileri taşıyor. Ve 33 yaşında yapılan doğumlarda çoğul gebelik ihtimali artıyor.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Jinekolog Operatör Dr. Kağan Kocatepe

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN