Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  İlişkinizin sizi duygusal olarak tükettiğini gösteren 6 işaret

  Bir ilişki yokuş aşağı gittiğinde itiraf etmek asla kolay olmasa da, bazı fedakarlıkların tamamen tüketildiğinin farkında olmak önemlidir…

  Enerjinizi ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir ilişkiye harcamak, sinirli ve duygusal olarak tükenmiş hissetmenize neden olabilir. Eşiniz tarafından desteklenmediğinizi hissettiğinizde, iletişim kurmak ve birbirlerinize hak ettiğiniz sevgiyi vermek çok zor olabilir.

  Tabii ki, hiçbir ilişki mükemmel değildir. Her çift zaman zaman anlaşmazlık yaşar. Ancak eşiniz hakkında düşündüğünüzde sürekli stresli hissediyorsanız veya onlarla vakit geçirirken fiziksel olarak yorgun hissediyorsanız, ilişkinizin zihinsel sağlığınızı ciddi şekilde etkilemesi mümkündür.

  Duygusal sorunlar yaşamak, her zaman ilişkinizi biritmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak aşağıdaki deneyimlerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, sorunlarınız üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilecek bir ilişki terapistine ulaşmanın zamanı gelmiş olabilir.

  Sorunları hakkında sürükli endişe duyuyorsunuz

  Sürekli eşinizin sorunlarını düşünüyorsanız ve bu artık günlük yaşamınızda zorluklara neden oluyorsa, karşı tarafın sorunları sizin sorununuz haline geliyor ve bunları düzeltmek istiyorsunuz. Bu düşünceler kafamızda sürekli dolaşabilir. Duyulduklarını hissetmek ve birisinin yaslanabilmesi için sürekli destek ve bakım sunduğumuzu görebiliriz.

  Eşiniz zor bir zaman geçiriyorsa, ilişkinizde destek görevi rolü üstlenmek çok kolay olabilir. Sonuçta, onlara mümkün olan en iyi şekilde yardım etmek istiyorsunuz. Bununla birlikte, eşiniz sorunları ile ilgilenmiyorsa veya sorunların çözülmesine izin vermiyorsa, bu duygusal yük yorucu olabilir. Aniden dramı tüm konuşmalarınıza hükmeder, bu da sizi kendi sorunlarınızı bir kenara bırakmaya zorlar.

  Sağlıklı olmayan herhangi bir kişi için endişelenmek, kendinize bakmanızı engelleyebilir. Kendinizi bu tür bir ilişkide bulursanız, eşinizi arkadaşlarından, ailesinden veya terapistinden ek destek almaya teşvik etmeniz iyi bir yol olabilir.

  Onlara karşı şefkatli olmak istemiyorsunuz

  Birisi sizi sürekli küçümserse ve kontrol ederse veya duygusal ihtiyaçlarınızı görmezden gelirse, bir zamanlar içinizde kelebekler uçuran “kıvılcım” kaybolur. Bu ilişkiler gerçek manada hayatınızı emebilir. Eşinize fiziksel olarak şefkat gösterme konusundaki ilginizi tamamen bitirebilir. Duygusal boşluk ve güven eksikliği, partnerinizle seks yapma arzunuzu zorlaştırabilir. İlk etapta onlar için heyecanlandığınız özel iletişim ve sevgi artık basit gelebilir ve her türlü samimiyet daha zor olabilir.

  Etrafında kendiniz olamayacağınızı hissediyorsunuz

  Belirli konular hakkındaki düşüncelerinizi ifade etmekten veya duygularınızı eşinizle paylaşmaktan rahatsız olursanız, bu asla iyi bir işaret olmaz. Bir argümandan kaçınmaya ya da duygularınızı korumaya çalışın, gerçeği gizlemek uzun vadede genellikle iyi bir fikir değildir. Anlık kavgaları veya problemleri engellese bile, zaman içinde muhtemelen ilişkinize büyük zararlar verecektir. Gerçeği gizlemek, sadece onlara söylediklerinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda etraflarındayken nasıl davrandığınızı da etkiler. Sürekli diken üstünde olursunuz çünkü yanlış bir şey yaparsanız sizi terk edebileceğinden endişe edersiniz.

  Yalnız kalmak istiyorsunuz

  Sağlıklı bir ilişki için zaman ayırmak genellikle gerekli olsa da, partnerinizden uzak olmak için sık sık arzu duymak, onlardan kaçmaya çalıştığınızı gösterebilir. Eğer eşiniz üzerinde zihinsel enerjinizi çok harcıyorsanız, onlardan kaçmak istiyor olabilirsiniz. Herkesin yalnız zaman geçirmeye ihtiyacı var, ama eğer beklediğiniz bir şey varsa, ilişkiyi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

  Fiziksel olarak yorgun hissediyorsunuz

  Ayrı şeyler gibi görünseler de, zihinsel sağlık ve fiziksel sağlık birbiriyle yakından bağlantılıdır. Duygusal olarak yıpranan bir ilişkinin bir kişinin sağlığı üzerinde fiziksel bir etkisi olabilir. Belki daha fazla uyuyorsunuz çünkü 3’e kadar ayakta kalarak büyük bir iş projesi sırasında eşinize destek olmaya çalışıyorsunuz. Ya da belki de uyanık kalmak için uğraşıyorsunuz çünkü eşinizle olan etkileşimlerinizin her biri bir tartışma haline gelmiştir…

  Her durumda, bir ilişki endişe veya diğer zihinsel sağlık sorunlarına neden oluyorsa, bunun fiziksel enerjinizi emmesi çok olasıdır.

  İlişkiniz hayatınızın diğer alanlarına müdahale ediyor

  İlişkinizin duygusal sağlığınızı etkilediği yönündeki en büyük göstergelerinden biri, dostluklar, aile, sağlık, finans veya maneviyat gibi hayatınızın bir alanını olumsuz etkiliyor olmasıdır. Çoğu insan ilişkilerini hayatlarının diğer bölümlerinden ayrı tutabilir. Bununla birlikte, sürekli dikkat ve güvenceye ihtiyaç duyan biriyle birlikteyseniz, sizin bireysel olarak gelişiminizi engelleyebilir. Her zaman zihinsel yorgunluğunuz varsa, diğer ilişkilere ve kariyerinize yoğunlaşmak zordur. İlişkinizin, hayatınızdaki alakasız alanlara aşırı müdahalesi oluyorsa ve bu müdahaleler nedeniyle olumsuz etkileniyorsanuz, ilişkiniz konusunda bazı adımlar atmanın zamanı geldi demektir.

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN