Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Instagram kullanıcılarını kaybediyor

  Rakamlar, geçtiğimiz aydan bu yana günlük kullanıcılarının yüzde 42’sini kaybettiğini gösterdi.

  instagram_kullanicilarini_kaybediyor_1[1]Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, Twitter ile bağlarını koparması ve kullanım politikasını değiştirdikten sonra hızla kan kaybetmeye başladı.Yeni hizmet kullanım koşulları kapsamında kullanıcıların fotoğraflarını izin almadan reklam verenlere satacağına yönelik iddialar çıkan Instagram, neden olduğu tepkiyi ortadan kaldırmaya çalışıyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü hizmet kullanım koşulları ve gizlilik politikasını yeniden güncelleyen şirket, Salı günü kullanıcılarına e-posta atarak yeni değişiklikleri duyurdu. AppStats verileri ise uygulamanın geçtiğimiz aydan bu yana günlük aktif kullanıcılarının yüzde 42’sini kaybettiğini gösterdi.

  Aktif kullanıcı, bir uygulamayı bir aylık süre içinde en az bir defa kullanan üyeleri temsil ediyor. Günlük aktif kullanıcı için bu süre doğal olarak 24 saat.

  BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

  Instagram, 2012 sonunda açıkladığı yeni kullanım şartlarında reklam politikasını değiştirmiş, kullanıcılara ait fotoğraf ve bilgilerin üçüncü partilere satılabileceği haberleri ortalığı kaplamıştı. Sosyal medyada büyük tepki uyandıran gelişme, bireylerden kurumlara kadar binlerce kullanıcının uygulamayı terk etmesine neden olmuş, Instagram da tepkileri bastırmak için acilen 2010 yılındaki politikasına geri dönmüştü.Wired sitesinin haberine göre, Instagram’ın önlemleri kullanıcıların öfkesini dindirmekten çok uzak kaldı. Facebook’a bağlı bir uygulama haline gelen Instagram’ın, geçtiğimiz ay 6.6 milyon aktif kullanıcı kaybettiği anlaşıldı. Facebook bağlantılı uygulamaların istatistiklerini tutan AppStats verilerine göre, 15 Aralık 2012 tarihinde aktif 15.6 milyon günlük kullanıcısı olan Instagram, bir ay sonra yüzde 42’lik azalışla 9 milyon günlük aktif kullanıcıya geriledi.

  ‘RAKAMLAR YALAN SÖYLEMİYOR’

  AppStats’in, 8 Ocak tarihine kadar verilerini doğrudan Facebook’un uygulama programlama arayüzünden (API) aldığı belirtildi. Facebook ayrıca, geliştiricilerin API’lerinden Instagram verilerini çıkardı. AppStats CEO’su Sebastian Sujka, “Instagram rakamlarının uzun ve kısa dönem trendlere bağlı olduğunu’ belirtti ve Noel tatilinnde azalan kullanımı da not düştü.

  ‘Instagram’ın aktif kullanıcı sayısının düştüğünü ancak genel kullanıcı sayısının arttığını’ ifade eden Sujka, ‘AppStats ile Aralık ortasında 41.5 milyon aylık aktif kullanıcı tespit ettiklerini, bu rakamın şimdi 46.1 milyon olduğunu’ belirtti.

  Instagram’ın en son açıkladığı hizmet kullanım şartları ve gizlilik politikası, kullanıcıları ayağa kaldıran reklamla ilgili ifadeler içermiyor. Tersine, açıklamada, ‘Instagram’ın tamamen Facebook sunucularına geçerek daha kolay veri paylaşımına izin verdiği’ifade edildi.

  Bu bilgiye bakılırsa, fotoğraf ve diğer şahsi bilgilerin gizliliği konusunda soru işaretleriyle dolu olan Facebook’un, Instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafları ne yapacağı yine belirsiz.

  Instagram, mobil platformdaki aktif kullanıcı sayısında ilk defa Eylül 2012’de Twitter’ı geride bırakmış ve Facebook’un yüzünü güldürmüştü.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN