Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  İşyerinde dikkat dağınıklığı ile başa çıkma yolları

  İşyerinde dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 7 öneri.

  isyerinde_dikkat_daginikligi_ile_basa_cikma_yollari[1]Dikkat dağınıklığı çok yeni bir durum değil; ama dijital dünyanın cazibesinin artması ve sosyal medyanın etkisiyle çalışanlar için durum biraz daha zor. Çünkü pek çok işveren çalışanların internette geçirdiği zamandan şikâyetçi.

  Dijital dünya, iş dünyasında verimi önemli ölçüde arttırmasına rağmen aynı zamanda kişilerin işlerine odaklanmalarını zorlaştırıyor. Sonu gelmeyen toplantılar ve e – postalar stresi artırabiliyor. Sosyal medyanın da dikkati dağıtmasıyla günlük işler için ayıracak fazla zaman kalmıyor.

  eBay öğrenme ve organizasyonel gelişim direktörü Lacy Robertson, bu durumun gittikçe daha ciddi bir boyuta ulaştığını ve çoğu şirkette “gerçek iş” yapmanın zorlaştığını söylüyor.

  Araştırmalar ofis çalışanlarının, dijital yolla ya da birlikte çalıştığı insanlar tarafından her üç dakikada bir kesintiye uğradığını gösteriyor. Peki bu durumla nasıl başa çıkılır? İşte size iş yerinde dikkat dağınıklığıyla başa çıkmanın yedi yolu:

  Müzik dikkatinizi dağıtmasın

  Müzik dinlemek yorucu iş gününün daha hızlı geçmesini sağlar ve gününüz daha eğlenceli geçer; ama dinlediğiniz müziğin türü ve zamanı çok önemli. Eğer çok kritik ve dikkat gerektiren bir işle meşgulseniz enstrümantal müzik dinlemeli ya da işiniz bitene kadar müziğe ara vermelisiniz.

  İş arkadaşlarınızla sohbet

  Başa çıkmakta en çok zorlanabileceğiniz, dikkat dağınıklığına sebep olan durumlardan biri iş arkadaşınızın sizinle sohbet etmek istemesidir. Eğer yetiştirmeniz gereken bir projeyle ilgileniyorsanız arkadaşınızı direkt reddetmeden, onunla sohbet etmeyi çok istediğinizi, fakat bir şey yetiştirmek zorunda olduğunuzu belirtip; ona daha sonra buluşmayı teklif edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda kaba olarak algılanmayacaksınız ve insanlar sizin elinizdeki projeyi gerçekten bitirmek zorunda olduğunuzu anlayacaklardır.

  Televizyon

  Ofisinizde televizyon bulunuyorsa, televizyonu sesi kapalı izlemek dikkatinizin dağılmasını büyük ölçüde engelleyecektir. Tabii ki televizyonun tamamen kapalı olması bu sorunu ortadan tamamen kaldıracaktır.

  E – posta uyarıları

  Başka bir işle uğraşıyor olsanız bile, e – posta aldığınızda gelen uyarı sesi konsantrasyonunuzu bozabilir. E-posta ayarlarınızı değiştirip uyarı sesini kısın. Postalarınızla sadece müsait olduğunuzda ilgilenin.

  Telefon görüşmeleri

  Sizi iş telefonunuzdan arayan birine cevap vermemek ya da hemen geri dönüş yapmamak, iş yerinizdeki saygınlığınıza olumsuz etki edebilir. Ama arkadaşlarınız ya da aileniz sizi gün içinde iş telefonunuzdan çok fazla arıyorsa, onlara sizi kişisel telefonunuzdan aramalarını rica edebilirsiniz. Kişisel telefonunuzu kapatıp, arkadaşlarınıza ya da ailenize uygun olduğunuzda dönmeniz çok daha kolay olacaktır.

  Cep telefonu bildirimleri

  Cep telefonunuz iş yerinde açıksa, gün içinde gelen facebook, twitter bildirimleri, kısa mesajlar pek çok kez dikkatinizin dağılmasına yol açabilir. Bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmemek için, gün içinde telefonunuzun sesini kapatıp sadece titreşimde tutabilirsiniz. Eğer çok önemli bir projeyi yetiştirmeye çalışıyorsanız, telefonunuzu kapatıp işinize devam edebilirsiniz.

  Kontrolcü yöneticiler

  Sizi sürekli kontrol eden bir yöneticiniz olabilir. Yöneticinizden sizi rahatsız etmemesini rica edemezsiniz. Ama kendisini yaptığınız işlerle ilgili bilgilendirirseniz, sizin boş durmadığınızı, hâlihazırda bir işle uğraştığınızı anlayacaktır ve işleriniz bölünmeyecektir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN