Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Kadınlardaki saç dökülmesinin sebepleri

  Kadınlardaki saç dökülmesinin temel sebeplerinin çoğunlukla stres ve hormonel nedenler olduğu açıklandı.

  kadinlardaki_sac_dokulmesinin_temel_sebepleri_neler_1[1]Türk Hair Trans Saç Ekim Merkezi Genel Koordinatörü ve saç ekim uzmanı Handan Acıkök, son dönemde kadınlarda saç dökülme şikayetinin inanılmaz ölçüde arttığını belirterek, kadınlardaki saç dökülmesinin temel sebeplerinin çoğunlukla stres ve hormonel nedenler olduğunu söyledi.

  Acıkök, yaptığı açıklamada, son yıllarda kadınlardan da saç dökülmesine ilişkin ciddi ölçüde şikayet ve saç ekimine yönelik talepler olduğunu belirtti.

  Özellikle doğum öncesi ciddi miktarda saç dökülmesi görüldüğünü aktaran Acıkök, saçlarını genelde gergin toplayan kadınların da şakak kısımlarında bir açılma söz konusu olabileceğini anlattı.

  Handan Acıkök, kadınların bu gibi durumlarda saçları dökülse de dökülmese de saçlarını korumak için ayda bir ya da iki defa PRP ya da Saç Mezoterapisi yöntemlerini uygulamalarının gerekli olduğuna işaret ederek, bu yöntemleri şöyle açıkladı:

  Mezoteropi, belli kişiye göre değişen aralıklarla vitaminlerin açılmış ya da seyrelmiş bölgelere enjekte edilmesidir. 5-6 dakikalık bir işlem, kesinlikle can yakmaz. Kişilerin saçlarına canlılık kazandırır, ayvalık tüylerimizin tekrar çıkarak saç şeklini almasını sağlar, özellikle doğum öncesinde saç dökülme sürecini tamamıyla durdurmuş olur. PRP de kişinin kendi kanından elde edilen temiz ve kirli trombositlerin, birbirinden ayıran makinede santrifüj edilmesiyle ortalama 4 bin trombositin kişiye enjekte edilmesi yöntemidir. PRP’nin daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Her iki yöntemin de yan etkileri hiçbir şekilde yoktur.

  Acıkök, kadınlarda görülen saç dökülmelerine bakıldığında özellikle stresten ve hormonel nedenlerden kaynaklanan dökülmelerin karşılarına çıktığını dile getirirken, erkeklerdeki dökülmelerin yüzde 70’inin genetik olduğunu söyledi.

  Hastalarından bu konuda çok soru geldiğini ifade eden Acıkök, ”Genetik dökülme, örneğin ailede 5 kardeş varsa, 5’inin de saçının dökülmesi anlamına gelmiyor. Bu çok soruluyor. 2’sinin dökülüp, 3’ünün dökülmeyebilir. Bu durum normal. Ayrıca genetik dökülme yaşla da alakalı değil. Babasının saçının 40 yaşında dökülmesi, oğlunun saçının da aynı yaşta döküleceği anlamına gelmez” dedi.

  Kadın hastalarındaki dökülmelerde önceliklerinin, saç ekimi tedavisinden önce diğer yöntemlerle tedavi uygulamak olduğunu söyleyen Acıkök, tedaviye cevap verilmeyen durumlarda ve erkek tipi kellik oluştuğunda saç ekimine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

  Dengesiz beslenme erkek tipi kelliğe neden olmaz

  Handan Acıkök, kadınlarda son dönemde erkek tipi kellik şikayetinin de çok yaygın olduğuna değinerek, şunları anlattı:

  ”Buna ilişkin çok fazla müracaat var, erkek tipi kelliği olup saç ekimi yaptığımız çok sayıda bayan var son dönemde. Hanımlarda saç dökülme nedeni olarak çoğunlukla stres ve hormonel nedenler öne çıkarken, erkeklerdeki saç dökülmelerinin yüzde 70’i genetiklikten kaynaklanıyor. Önceki yıllarda bayanlarda saç dökülmesi oranı yüzde 5’lerde iken, şimdi bu rakam yüzde 30-35’lere çıktı. Erkeklerde ise bu oran yüzde 85 diyebiliriz. Saç dökülmesinin dengesiz beslenme ile ilgisi var mı sorusuyla da çok karşılaşıyoruz, şunu söyleyebilirim ki beslenme ile ilgisi var fakat bu erkek tipi kelliğe neden olmaz. Düzensiz beslenme saç dökülmesinin ancak yüzde 2’lik kısmını oluşturur.”

  Hastalarından gelen, şampuanların saç dökülmesini engelleyip engellemediği sorusuna da açıklık getiren Acıkök, ”Kesinlikle şu ana kadar saç dökülmesini engelleyen herhangi bir ürün yok, geciktirebilir ama zaten incelen hücrelerin canlandırılması sadece şampuan kullanarak ya da ilaç, sprey gibi çözümlerle yapılamaz. Bu çözümler saç dökülmesini sadece geçici olarak engeller” ifadelerini kullandı.

  Sarımsağın faydası

  Saçların sağlığı ve parlaklığı için evde uygulanacak yöntemlere ilişkin tavsiyelerde bulunan Handan Acıkök, sarımsağın saç için iyi bir vitamin olduğu ifadesini kullanarak, evde uygulanabilecek yöntemlerle saçların parlak ve sağlıklı olmasının sağlanabileceğini belirtti.

  Acıkök, sarımsak ya da zeytinyağı gibi ürünlerin saç çıkmasını sağlamayacağının altını çizerek, ”Bunlar saçları canlandırır, parlaklaştırır, saç çıkartma gibi bir etkileri yok. Evde yapılabilecek bir yöntem olarak, sarımsak, hakiki zeytinyağı, sirke, yumurtanın sarısını karıştırıp saçınıza sürdüğünüzde hemen bir bone takıp oranın buharlaşmasını sağlayacaksınız, 20 dakika bekletip yıkadıktan sonra saçınızın zamanla parlaklaştığını göreceksiniz. Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, ‘Benim saçım dökülünce doktora gideyim’ algısı yanlış, dökülmeler yaşanmadan gerekli işlemlerin yapılması lazım” diye konuştu.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN