Cumartesi, Aralık 9, 2023
More

  SON EKLENENLER

  Kalbini kırmayın, ceviz kırın!

  Aşk hayatınızdan kavgayı atın, ‘ağzınızın tadı’ bozulmasın! Eşinizle ve sevgilinizle huzurlu ve mutlu bir ilişkinin sırrı bu kabuğun altında gizli!

  Eski Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Seyit Mehmet Şen, ”Ceviz mutlaka her gün en az 30 gram tüketilmeli, ceviz yiyen  kişi eşiyle kavga etmez, evinde huzur olur” dedi.

  Şen, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi,  Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ordu Ziraat Odası Başkanlığı’nca  düzenlenen Ceviz Paneli’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ceviz üretiminde  geride olduğunu belirtti.

  Çin’in üretiminin 800 bin tondan fazla, Amerika’nın üretiminin ise 400  bin ton civarında olduğunu ifade eden Şen, ”Bizim üretimimiz ise 180 bin ton  civarında. Bugün baktığımızda maalesef cevizi dışarıya satamıyoruz. 1970’li  yıllarda ceviz satardık, bugün ceviz alan bir ülke konumuna geldik. Dışarıdan 50  bin ton ceviz alıyoruz” diye konuştu.

  Cevizin birçok faydası bulunduğunu dile getiren Şen, şöyle devam etti:”Ceviz mutlaka her gün en az 30 gram tüketilmeli, ceviz yiyen kişi  eşiyle kavga etmez, evinde huzur olur. Uykusu kaçmaz, çocukları yaramaz olmaz.  Çünkü cevizde Omega 3 yağı vardır. Bunu vücut yapamaz ve dışarıdan alır. Bu  nedenle ceviz mutlaka tüketilmeli. Omega 3 yağı olmazsa erkekler kadınlarıyla  kavga ederler. Evimizde huzurumuz bozulur. Bu bilimseldir, yani Amerikalıların  klinik çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir sonuçtur. Bu bizim ziraatçıların  çalışması da değil. Ceviz eskilerden kralların yediği bir meyve türüydü aynı  zamanda. Dolayısıyla ceviz, mutlak tüketmemiz gereken bir ürün.”

  Şen, cevizin ülke ve vatandaşlar adına önemli bir ürün olduğunu,  kıymetinin mutlaka bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Panele, Ordu Vali Vekili Mustafa İmamoğlu, Ordu Üniversitesi Rektör  Yardımcısı Zeki Bostan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu  Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, bazı daire müdürleri ve çok sayıda  vatandaş katıldı.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN