Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Kan bağışında kadınlar geride kaldı

  Türkiye’de cinsiyete göre kadınların kan bağışındaki oranının yüzde 30 olduğu açıklandı.

  Ordu Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen bir seminere katılmak üzere Ordu’ya gelen Türk Kızılayı Orta Karadeniz Kan Merkezi Dr. Muhsin Yıldırım, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki konuşmasının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki kan bağışı konusunda bilgi verdi.

  Gelişmiş ülkelerde kan bağışının cinsiyete göre dağılımında kadınların kan bağışındaki oranının yüzde 30 olduğunu belirten Yıldırım, ”Ancak maalesef ülkemizde kadın kan bağışçılarımızın oranı yüzde 8, erkek kan bağışçıların oranı ise yüzde 92. Yaşamı kadınlarımızla beraber paylaşıyoruz. Kan bağışı konusunda da kadınlarımızın daha iyi organize olmalarını, kan bağışına daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

  ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇ

  Türk Kızılayı’nın, kan ihtiyacını karşılamak için ülke genelinde yoğun şekilde çalıştığını ifade eden Yıldırım, ”Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu vurguluyoruz. Çünkü sürekli tedavi gören hastalarımız var. Bu hastaların tedavilerinde kan ve kan ürünleri kullanılmakta” diye konuştu.

  Yıldırım, kış döneminde soğuk hava nedeniyle kan bağışında azalma olduğunu kaydederek, kış dönemlerinde de kan ihtiyacının devam ettiğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN