Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Kış aylarında baharatla ısının

  Dışarıya çıkmadan önce dilin üzerine konulan bir miktar tarçının, vücudun sıcak kalmasına yardımcı olduğu belirtildi.

  Isıtıcı baharatlar olarak bilinen tarçın ya da zencefil, soğuk havalardan şikayet edenlerin en büyük yardımcısı. Soğuk havalarda dışarıya çıkmadan önce, dilin üzerine konulacak bir miktar tarçın ya da bir dilim zencefil, vücutta dolaşan kanın derinin yüzeyine çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu da vücudu ısıtmaya yardım ediyor. Uzmanlar, tarçının üşüyen insanlar için birebir olduğu görüşünde.
  Soğuk kış günlerinde dışarıdan eve gelen ancak ısınamayanlar için de yine tarçınlı bir çay tavsiye ediliyor. Sıcak suyun içerisine atılacak bir çubuk tarçın, yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra vücudun hemen ısınmasını sağlıyor. Bağışıklık ve sindirim sistemlerine de iyi gelen bu yöntem, aynı zamanda kan şekerini de düzenliyor.

  Çanakkale’de yaklaşık 60 yıldır faaliyet gösteren Özen Baharatçılığın sahibi Hasan Aksoy, soğuk kış günlerinde vücudun direncini artırmak ve hastalıklardan korunmak için tavsiyelerde bulundu. Aksoy, “Bala karıştırılıp toz zencefil ya da kaynatıp suyunu içmek için ıhlamur, karanfil, kabuk tarçın, tane zencefil veya havlıcan içebilirsiniz. Bir de taze zencefil var. Taze zencefil rendelenip salatalarda kullanılabilir. İstenirse sıkarak veya kaynatarak suyu içilebilir. Bunlar vücut ısısını ve vücut direncini artırmak için birebir” dedi.

  Aksoy, “Zencefil, havlıcan, kabuk tarçın, hepsinden birer tutam, 1,5 su bardağı soğuk suyun içerisine atarak iyice kaynatılır. Daha sonra kapatılıp içerisine bir tutam ıhlamur atıldıktan sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Bir yemek kaşığı bal karıştırıp üzerine limon sıktıktan sonra içilirse bütün kış boyunca hastalıklardan korunmak için vücut direncini artırır” dedi.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN