Kolay Bir Lif Nasıl Örülür?

0
310

Eskiden banyolarımızda keselenmek için annelerimizin el emeği örme banyo lifleri kullanırdık. Günümüzde bir çok evde artık kullanılmayan, unutulmaya yüz tutmuş, gelin kızlarımızın çeyizlerini de süsleyen el örmesi ürünlerdi. Eskilerde çok moda olan kolay ve şık fıstıklı yuvarlak banyo lifleri naftalin kokulu sandıklardan çıkarak tekrar örülmeye başlandı.

Eskiden lif modelleri değişik renkleri ile banyolarımızı süslüyor. Temizliğin imandan geldiği kabul edilen bir toplumda banyoda herşeyin en güzelini tercih ediyoruz. Lif örgüsü ve kullanımı Türk kültüründe ve ananelerinde önemli yer tutar. Çeyizde, yenidoğan bebek için, ev hediyesinde ve banyolarda lifler çok önemlidir. Her banyoda kullanıldığı ve sürekli yıkandığı için çabuk yıpranır ve yenisi ile değiştirilir. Bu kadar çabuk tükettiğimiz liflerinde modelleri, renkleri ve çeşitleri artıyor.

Bugün ilgisini çeken hanımlar için çok kolay bir lif modeli nasıl örülür kısaca anlatımını vermek istiyoruz. Model olarak yuvarlak ve fıstık desenli bir lif modeli. Fıstık liflerimizi tek renk veya etrafını farklı bir renkte yapabilirsiniz. Kullanacağınız tığ 6 numara olmalıdır. Bir yandan örüp bir yandan da çayınızı yudumlayıp televizyon seyrederken 2 veya 3 günde lifinizi tamamlayabilirsiniz. 9 zincirle çekerek başlayıp bir halka oluşturun. Halkanın içini 21 defa doldurun. Orta kısım halkası tamamlanınca fıstıkları yapmaya başlayın. 14 tane fıstık yapılacak. 3 zincir çekip zincirler halka yapılır ve 27 fıstık olacak şekilde fıstıklar doldurulur. Fıstıkların ortalarına tekrar tığ batırılarak fıstıklar arttırılarak yapılmaya devam edlir. Lif istenilen büyüklüğe gelene kadar bu devam eder. İstenirse lifin etrafına farklı renklerde zincir çekilerek su yoluda yapılabilir. Fıstık modeli hem tok görünüşü ile şık hem de kullanılan ip dolgunluğu ile banyoda cilt temizliğinde daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments