Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Kozmetik seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  Yeni yılda kozmetik ürün hediye etmeyi düşünenler için Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı kılavuz yol gösterici olabilir.

  kozmetik_secerken_dikkat_edilmesi_gerekenler_4[1]Organik ya da doğal diye satılan kozmetikler için kanıt ve belge gerekiyor. Ambalajda minimum dayanma tarihinin belirtilmesi, gerektiğinde ürünün dayanıklılığının hangi şartlarda garanti altına alındığı bilgisinin yer alması da şart.

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, yaklaşan yeni yılda çok sayıda kişinin hediye olarak kozmetik ürünleri tercih ettiğini belirterek, bu ürünleri satın alacaklar için Kozmetik Ürünler Tüketici Bilgilendirme Kılavuzu hazırlandığını ifade etti.

  Şimşek’in verdiği bilgiye göre, kılavuz, yanlış kullanımdan kaynaklanabilecek olası tehlikelerin önlenmesi ve kozmetik ürünlerin güvenli şekilde kullanılmasına yol göstermek amacıyla hazırlandı.

  Kolayca görülebilir ve okunabilir olmalı

  Kılavuza göre ürünlerin iç ve dış ambalajındaki bilgilerin silinmemesi, kolayca görülebilir ve okunabilir olması gerekiyor.

  Ürünlerin minimum dayanma süresinin ay ve yıl olarak belirtilmesi, gerekliyse dayanıklılığının hangi şartlarda garanti altına alındığına dair ek bilginin bulunması da şart.

  Kozmetik ürünün sunum şekli itibarıyla kullanım amacı açıkça belli olmadığı takdirde fonksiyonunun ambalaj üzerinde Türkçe yazılması, içerdiği bileşenlerin listesine yer verilmesi zorunlu.

  Ambalajda herhangi bir hastalığı tedavi etme, önleme, teşhis etme veya fizyolojik bir fonksiyonu düzeltme, düzenleme, değiştirmeye yönelik ibare ve görsel yer alamıyor, bu ürünler kozmetik olarak kabul edilemiyor.

  Kozmetik ürünün kullanım amacı, kullanılabileceği yerler, ürünün nitelikleri gibi özeliklerin etiket veya ambalajda yer alması, tüketicinin bunları incelemesi gerekiyor.

  Organik ve doğal için kanıt

  Organik ya da doğal diye satılan kozmetikler için belgeli kanıt gerekiyor. Aksi halde ürünün ticari adında “organik” ya da “doğal” ibaresi kullanılamıyor.

  Organik olduğu iddia edilen bileşenlerin, “içindekiler” listesinde belirtilmesi gerekiyor.

  Doğal kaynaklı kozmetiklerin raf ömrü, içerikleri nedeniyle daha kısa olduğu için ambalajda bununla ilgili bilgilere ve ürünün saklama koşullarına dikkat edilmesi öneriliyor.

  Kozmetotekstil” adı verilen tişört, eldiven, çorap, tayt gibi kozmetik salan tekstil ürünlerinin ambalajında, içeriğindeki kozmetiklerin, uyarı gerektiren maddelerle ilgili bilgilerin bulunması gerekiyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN