Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Kuru ciltlerin tüketmesi gereken 10 besin

  Kuru ciltlerin tüketmesi gereken yağlı fakat sağlıklı besinler.

  Soğuk hava ile birlikte başedilmez bir hal alan kuru ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha fazla özen ve ilgi istiyor. Cildinizi sürekli nemli tutmak için içten ve dıştan desteklemelisiniz.

  SU

  Cildinizi nemli tutmak için yapabileceğiniz en önemli şey, su içmek. Yetişkin insanların vücudununun %60’ı sudan oluşur. Su, cildin kan dolaşımını hızlandırır, hücreleri besler, cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olur ve cilt hücrelerini dolgunlaştırır.

  AVOKADO

  E ve C vitamini açısından doluça zengin olan avokado cildiniz için de faydalı, İsterseniz salatanızda isterseniz de tuz ve zeytinyağı ile avokadoyu tüketebilirsiniz.

  BALIK

  Somon, uskumru, hamsi ve alabalık cildiniz için inanılmaz faydalı. Balık cilt hücrelerini güçlendirir, güneşın zararlarından korur, kansere karşı korur ve omega-3 içerir.

  Cildiniz için balığı ızgarada, fırında veya haşlanmış olarak tüketin ve kızartma balıktan uzak durun.

  SARI-TURUNCU SEBZELER

  Hepimizin bildiği gibi turuncu ve sarı sebzeler beta karoten içerir. Bu sebelerde cildi dış hasarlardan koruyucu antioksidanlar bulunuyor. İçerlerindeki A ve C vitaminleri de kolajen üretimini artırır.

  YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

  Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler cildinizi korur, bağışıklık ssteminizi güçlendirir, demir, omega 4 ve vitamin A B E açısından zengindir.
  Bu sebzeleri isterseniz salatanıza katarak, isterseniz de az yağlı ve sebzeyi fazla öldürmeden pişirip tüketebilirsiniz.

  SIZMA ZEYTİNYAĞI

  E vitamini yönünden zengin zeytinyağı cilt, kalp, tırnak ve saç sağlığı için vazgeçilmezlerden.

  YUMURTA

  Hücre yenilenmesine yardımcı olan yumurta, cilde nem verir ve elastikyetini artırır. Yumurtanın beyazını çırpın ve yüz ve boyun bölgenize sürün. ılık su ile durulayın ve bu maskesi haftada 1 kez uygulayın.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN