Kuru Mürdüm Eriği ve Leblebi İle Kilo Verme

0
51

Bu ikilinin oluşturduğu ara öğün kombinasyonu, sizin için adeta ‘kurtarıcı görevi’ görebilir…

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, kaliteli bir ara öğünün, bizi bir sonraki öğüne daha az acıkmış bir halde taşıyacağını, sofraya oturduğumuzda daha az yemekle tokluk hissedebileceğimizi belirtiyor. Ofiste, arabada, evde, alışverişte…  Ara öğün olarak tüketebileceğiniz leblebi ve tamamlayıcısı mürdüm eriği kurtarıcınız olabilir…

Bir Avuç Leblebi , 2-4 Adet Kuru Erik ve Bolca Su…

Dayanıklı bir sinir sistemi ve yüksek bir zihinsel performans için beyin, direkt olarak kan şekerine, sonra B vitaminlerine ve bunların beyne kan yoluyla taşınma kapasiteleri adına bolca suya ihtiyaç duyar diyen Uzm. Dyt. Işın Sayın, “Güvenli karbonhidrat tüketimi burada önem kazanır. O halde leblebi + mürdüm ve gün boyu bol su tüketimi size iyi gelecektir.” diyor.

Ara öğün için bir avuç leblebi ve 2 kuru eriğin yeterlidir diyen Uzm. Dyt.  Sayın, İki adet kuru eriğin sadece 37 kcal olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Tadı çok şekerli ise bir gariplik var demektir. Gerçekte kuru erik hafif ekşimsidir. Bu nedenle tatlı yeme arzusunu kırarken, bağımlılık yapmaz. Belirgin biçimde tatlı tat alıyorsanız, glukoz şurubuyla işlem görmüş olabileceğinden şüphelenebilir. Doğalına ulaşmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca kuru mürdüm eriği; liften ve mineralden zengindir. A ve E vitamini içerir. Yapısında elzem yağ asitleri ve amino asitler bulunur. Bu özellikleriyle de günlük sağlıklı beslenmenizi destekler”

Leblebi ise; mürdümün iştah kesme özelliğini artırıyor. Uzun süre tokluk için ‘Biçilmiş kaftan’. Uzman Diyetisyen Işın Sayın: “Tek başına mürdüm yemek ile, bunu leblebi ile dengeleme arasındaki farkı deneyerek görebilirsiniz. Daha uzun süre tok kaldığınızı kediniz de fark edeceksiniz” diyor.

Kaliteli Ara Öğün Ne İşe Yarar?

Çoğumuz öğle yemeğinden sonra işe öylesine odaklanıyoruz ki, akşam eve gelene kadar ne kadar acıktığımızın farkına bile varmıyoruz. Sinir sistemi de bu durumdan nasibini alıyor: Trafikte her şeye sinirleniyor, dikkatsizlikler bile yapıyoruz… Sonra sofraya oturuyoruz ve hızla ne bulursak yiyoruz… Ardından büyük bir pişmanlık, suçluluk duygusu ve fazla kilolar geliyor. Uzman Diyetisyen Işın Sayın “Kan şekerimiz düştüğünde, beyin artık enerji alamadığı için adeta ödevlerini yapmak istemeyen bir öğrenci gibi davranır. Tahammülsüzlük, odaklanamama, unutkanlıkla ilgili sorunlar yaşarız. Adını da “yorgunluk, stres”  koyarız.  Halbuki kaliteli bir ara öğün durumu değiştirir” diyor. Peki kaliteli bir ara öğünden ne bekleyebiliriz? Uzm. Dyt. Işın Sayın bu soruyu şöyle cevaplıyor: “ İyi bir ara öğün kan şekerini düzenler, tansiyonu yükseltmez, sinir sistemini rahatlatır, zihinsel fonksiyonların yavaşlamasını engellemeye yardımcıdır. Bir sonraki öğüne iştah bakımından daha sakin oturmanızı sağlar. Ara öğün varsa, hafif bir akşam yemeği ile tatmin olabileceğinizden dolayı;  sindirim sistemine yüklenmezsiniz, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olursunuz. Daha az acıkmanıza yol açtığı için, öğündeki tercihlerinizin daha sağlıklı olması durumunu kontrol edebilirsiniz. Özellikle akşam yemeğine kadar olan sürede zihinsel ve bedensel performansınızı destekler. İş çıkışı yapılan spordan önce ve/veya sonra küçük, hafif bir ara öğün “emniyet simidi” gibidir. Akşam yemeğinizdeki riskleri azaltır.”Bizden Bir Araştırma…
“Ara öğün; beslenmemizde, sağlıkta, ruhsal toleransta, yaşam kalitesi ve iş performansında büyük önem taşıyor” şeklinde konuşan Işın Sayın bu konuyu danışanlarıyla da paylaşıp ara öğünden beklentilerini not almış.İşte; 20 danışan üzerinden yapılan araştırmada, bir avuç leblebi ve 2-4 adet kuru eriğin beklentileri karşılamasıyla ilgili anket sonuçları:

Kuru Mürdüm Eriği ve Leblebi İle Zayıflayın

Kuru Mürdüm Eriği ve Leblebi İle Zayıflama Sonuçları

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments