Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Lösemide yeni umut

  Ölüm riskinin yüzde 100 olduğu durumda yarı uyumlu ilik naklinin yapılması lösemili hastalara kurtulma şansı veriyor.

  losemi_tedavisinde_kurtulma_sansi[1]Avrupa Birliği İlik Nakli Müfettişi ve Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Yener Koç, tam uyumlu olmayan ilik nakillerinin yeni bir tip ilik nakli olduğunu söyledi.

  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamlarının 5 yıllık denemelerinin ardından 2010 yılında yarı uyumlu ilik nakillerini dünyaya duyurduklarına dikkati çeken Koç, 5 yılda takip edilen hastaların yüzde 45-50’sinin hastalıktan kurtulduğunun bildirildiğini kaydetti.

  Dünyada yankı uyandıran bu nakli Türkiye’de de uygulayabileceklerine karar verdiklerini vurgulayan Koç, yaklaşık 500’ün üzerinde ilik nakli gerçekleştiren ve bu konuda başarısını ispatlayan bir ekiple yarı uyumlu ilik nakilleri yapmaya başladıklarını ifade etti.

  Tam uyumlu iliğin bulunma şansının yüzde 9 olduğuna işaret eden Koç, şöyle konuştu:
  Ölüm riskinin yüzde 100 olduğu ve verici bulunmayan bir durumda yarı uyumlu ilik naklinin yapılması hastalara kurtulma şansı veriyor. Türkiye’de son 2 yılda 60’ın üzerinde yarı uyumlu ilik nakli yaptık. ABD’deki gibi yüzde 45 başarı oranı sağladık.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN