Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Makyajla Kamuflaj sanatı

  Her kadının kendinde memnun olmadığı bir bölge vardır. Bu bazen boyası gelen saç dipleri, bazen de gözaltındaki morluklar şeklinde ortaya çıkabilir. Psikolojiyi; dolayısıyla kendine güveni de olumsuz yönde etkileyen bu gibi sorunları pratik fakat etkili yöntemler ile gidermek mümkün. İşte en yeni kamuflaj sanatı yöntemleri…

  Doğal-Makyaj-Nasıl-Yapılır[1]

  Saç dipleri
  Her ne kadar Sarah Jessica Parker sayesinde yapay sarışınlar saç dipleri çıktığı zaman, kendilerini çok da rahatsız hissetmeseler de, istenmeyen beyazlar için benzer bir yaklaşım söz konusu dahi değil! Oysa beyaz saçları, boya zamanınız gelmeden önce kamufle etmeniz mümkün.  Öncelikle; düz ve ince telli saçlılar, keskin saç ayrımları ve sıkı at kuyruğu gibi saç diplerini öne çıkaran modellerden kaçınmalılar. Eğer boya zamanınız geldiyse yoğunluk veren bir saç spreyi ile saçınıza dolgun bir görünüm kazandırıp, saçlarınızı doğal haline bırakmalısınız. Böylelikle dikkati saç diplerinden saçınızın genel görünümüne çekebilirsiniz.

  Saçlarınızın dipleri yağlandığında ve yıkayacak zamanınız olmadığında, talk pudrasını deneyin. Yalnız burada elinizi  kullanmak yerine pudrayı bir sprey şişenin içine koyup, saç diplerinize sıkın. Ama eğer talk pudrası yöntemi işe yaramıyorsa daha kolay ve etkili yöntemler de bulunuyor. Bazı markaların sadece saç diplerine uygulanan boyaları mevcut. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu boyaları kendi içlerinde bulunan fırçasıyla diplere sürüp, sadece kuruması için on dakika bekliyorsunuz. Ardından da saçınızı yıkıyorsunuz. Bu boyaların bir de alternatifi bulunuyor. Saç maskaraları… Ancak uzmanlar bu maskaraları, saç sağlığı açısından pek de tavsiye etmiyorlar.

  Tüm bu yöntemler dışında saç diplerinizdeki renk farklılığını kapatmak için çok radikal ve farklı bir uygulama da söz konusu. Yalnız bunun için biraz beceri biraz da cesaret gerekiyor.   Özellikle Amerikalılar saç diplerine bakım kremi uyguladıktan sonra yıkamıyorlar. Bu yöntem; krem kuruyunca söz konusu kısmın daha açık görünmesini sağlıyor. Ancak uzmanlar bu yöntem nedeniyle derinizde kızarma ve saçlarınızda dökülme meydana gelebileceğinin de altını çiziyorlar.

  Seyrek kaşlar 

  Her ne kadar Greta Garbo, ince ve uzun kaşlarıyla en çok beğenilen kadınlar arasında yer alsa da, ince kaş kadınlar arasında çok da sevilmedi. Ne de olsa doğal kaşlar çok daha çekici duruyor. Bu nedenle de kaşlarınızı alırken çok dikkat etmelisiniz, ancak yanlışlıkla gereğinden fazla alıp incelttiyseniz korkmayın, birkaç makyaj yöntemiyle kalınlaştırabilir ve çeşitli kremler ile daha hızlı çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

  Pudraları deneyin

  Kaşları kalınlaştırmak için kalem kullanmanın oldukça yoğun ve aynı zamanda sert bir görünüm katabilir bu yüzden özel kaş pudrası ya da göz farıyla bu işlem daha kolay uygulanabilinir. Ayrıca uygulama öncesi bu bölgeye bol miktarda pudra uygulanması gerekir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar da var. Eğer kaş renginiz siyah ya da koyu kahverengiyse kapatma sırasında istenmeyen bir görünüm elde etmemek için kaş renginizin tamamen aynısını kullanmamalısınız. Doğal renginize yakın ya da bir ton açık renkleri deneyebilirsiniz.

  Yara ve kılcal damar izleri 

  Günümüzde birçok kadın aynaya baktığı zaman vücudunun belli bölgelerinde morluklar gördüğünde umutsuzluğa kapılır. Bazı yaralar ise dolgu ve Botoks sonucunda da meydana gelebiliyor ve bu tarz izleri saklamak da imkânsızlaşıyor. Böyle durumlar için uzmanlar acil durum yöntemleri geliştirdi. Artık bu lekeleri hem tedavi etmeniz hem de istediğiniz zaman makyaj yardımıyla saklamanız mümkün.

  Botoks ve dolgu gibi yöntemlerin meydana getirdiği birçok yara izini cilt renginizle aynı tonda olan sıvı ya da aydınlık veren kalem şeklindeki bir kapatıcı yardımıyla gidermeniz mümkün. Ancak söz konusu ürünleri iğne olduktan hemen sonra, mikrop kapmasını engellemek için sürmemelisiniz

  Bacaklarda meydana gelen kılcal damar izlerini yok etmek için markalar sprey şeklinde bronzlaştırıcılar geliştirdi. Eskiden bu bölgedeki izlere de kapatıcı uygulanırdı fakat bu günümüzde çok da önerilen bir yöntem değil. Zira bacaklarımızda yüz bölgemize nazaran daha fazla pigment değişimi söz konusu.

  Eğer kapatmak istediğiniz bölge oldukça küçük ise yoğun bir kapatıcı sprey, normal kapatıcıdan daha faydalı olabilir. Bu ürünü ya bir fırça yardımıyla uygulayabilir ya da parmaklarınızla dağıtabilirsiniz. Ancak uygulama öncesinde bir bez ile bölgeyi yumuşatarak daha rahat emilmesini sağlayın.

  Akne izleri 

  Genellikle kadınlar yara ve kılcal damar izlerini kapatmak için kullandıkları ürünleri akne izleri için de kullanıyorlar. Oysa bu gibi durumlarda daha farklı ürünler kullanmak gerekiyor. Zira yaşlanmayla birlikte meydana gelen yaralar ve aknelerde renk sorunuyla birlikte doku sorunu da ortaya çıkıyor.

  Ciltte ergenlik sivilceleri meydana geldiğinde genellikle beraberinde hafif bir gölgelenme de meydana getirirler. Bu gibi durumlarda tek bir kapatıcıyla sivilceyi kapatmak da mümkün olmaz. Aknenin üzerine ciltten bir ton koyu, gölge kısmına ise bir ton açık kapatıcı uygulayıp, üzerine de bir kat şeffaf mineral pudra sürülmesi gerekir. Böylece hem sivilce kapatılmış oluyor hem de ciltte renk dengesizliği meydana gelmiyor.

  Akne yaraları çoğu zaman çukurlaşmış olduğundan doğru bir şekilde saklanması için içerilerinin doldurulması gerekiyor. Bunun için küçük bir kapatıcı fırçası kullanarak ya cildinizin tamamına uyguladığınız fondötenle ya da yoğun bir kapatıcıyla bu çukurların içini doldurabilirsiniz. Uygulama sonrasında ise makyajı fikslemek için üzerinden bir kat pudra geçmeyi de unutmayın.

  Rosacea

  Renkli elmacık kemiklerine sahip kadınlar çekicidir. Ancak günümüzde stres, baharatlı yiyecekler, alkol ve aşırı ısı farklılıkları Rosacea adı verilen küçük kırmızı lekeler meydana getiriyor. Böyle durumlarda kapatıcı kullanmak yerince, öncelikle bir dermatoloğa başvurmalısınız.

  Temizleyip nemlendirdiğiniz cildinizin üzerinde içerisinde yeşilin ağırlıklı olduğu bir kapatıcı uygulayarak Rosacea lekelerini kapatmanız mümkün. Genellikle make-up artist’ler yeşil bazlı kapatıcılar kullanmaktan yana değiller, ancak konu kırmızı lekeler olduğunda cilde en çok bu rengin uyum sağladığını dile getiriyorlar. Yalnız bu ürünü kullandıktan sonra cildinize fondöten uygulamayı unutmayın ve eğer fondötenden sonra kırmızı lekeler yine belli oluyorlarsa bir kat daha kapatıcı uygulayabilirsiniz.

  Rosacea’ya sahip bazı kadınlar bu lekelerden uzun süre kurtulmak adına flushing yani kamuflaj makyaja başvuruyorlar. Kamuflaj; yüzdeki ve vücuttaki kusurları gizlemek amacıyla uygulanan, yüksek örtme gücüne sahip, sürtünmeye ve terlemeye dayanıklı, cilde uyumlu ve farklı bir makyaj tekniği olarak biliniyor. Aynı zamanda sahne makyajından uyarlanan bir yanılsama sanatı olarak da tanımlanıyor. Bu makyajda özel içerikli kozmetik ürünleri kullanılıyor. Çünkü bu ürünler dekoratif makyaj kozmetiklerinden daha üstün kapatıcı özellik taşıyor. Su geçirmeme, şeffaf olmama gibi çeşitli özelliklerinin yanı sıra uygulandıkları yüzey üzerinde çeşitli makyaj tekniklerinin kullanılmasına da olanak sağlıyorlar. Bu yüzden de kamuflaj makyaj; yüzdeki ve vücuttaki vitiligo, rosacea, porto şarabı lekesi, melazma, çiller, benler, ültraviyole ışınlarından kaynaklanan lekeler, akneden kalan izler, yanık izleri ve keloid’lere uygulanabildiği gibi vücutta oluşabilen varisli damarlar ve dövme gibi birçok alana da uygulanabiliyor.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN