Perşembe, Aralık 2, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Meme ağrısı çoğu kadının derdi

  Dr. Mehmet Özitürk meme ağrılarını ve nasıl hafifletileceğini anlatıyor.

  Kadınların birçoğu zaman zaman meme ağrılarından şikâyet eder. Çok korkulan meme ağrılarının kanser dışında da pek çok nedeni olabilir. Genel Cerrahi UzmanıOp. Dr. Mehmet Öztürk meme ağrılarının türlerini ve bu ağrıların
  nasıl önlenebileceğini anlatıyor…

  Kadınlarda meme ağrısı, memeyle ilgili en sık görülen şikâyetlerden birisidir. Ağrı bir veya iki memede farklı derecelerde olabilir. Memede ağrı şikayetiyle hekime başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olma ihtimalleridir. Gerçekte, meme ağrısıyla kanser arasında direkt bir ilişki yoktur. Meme kanserinin birçok bulgusu yanında, memede ağrı olanı çok azdır. Memede ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da olabilir.

  Meme ağrısı ve meme hassasiyeti ne zaman kanseri düşündürür?

  Bir çok kanser kitlesi büyüyene dek ağrısızdır. Ancak meme ağrısının sadece tek bir yerde olması ve sebat etmesi kitlenin boyutuna bakılmaksızın meme kanseri şüphesini arttırmaktadır.

  Meme ağrısı Tanı ve Tedavisinde neler yapılır?

  Ağrı, meme kanserinin ender görülen bir belirtisi olmasına karşın yapılan tıbbi değerlendirmeyle meme kanseri olmadığı belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Bu amaçla; önce bir Genel Cerrah tarafından meme muayenesi gerekir.

  40 yaş altı kadınlarda meme ultrasonu ve 40 yaş üzerinde mamografi ve meme ultrasonu yapılır. Risk faktörü olan (özellikle ailesinde meme kanseri hikayesi bulunan) kadınlarda veya hekim tarafından gerekli görülen durumlarda mamografi 35 yaştan sonra yapılabilir. Mastalji, adet öncesi gerginliğe bağlı ağrı fazla şiddetli değil ise genellikle tedavi gerektirmez. Methylksentilenden (kahve, çay, çikolata, kola) uzak durulmasıyla meme ağrısı ve şişkinlikte azalma görülebilmektedir. Ancak birçok kadın bu diyet değişikliğinden fayda görmediğini söylemektedir. Orta derece tuz kısıtlaması, orta derece diüretikler ve nonsteroidal ağrı kesiciler sıklıkla etkili olmaktadır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN