Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Menopoz cinselliğin sonu değil!

  “Menopoz dönemine, gebelik riskinin sıfıra indiğini de hesaba katarsak, cinsellikte özgürlük dönemi diyebiliriz”

  Menopoz döneminde kadının psikolojik olarak cinsellikten uzaklaştığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cihan Kabukçu, menopozun cinsellik için bir son değil aksine yeni bir başlangıç olduğunu dile getirdi.

  Menopoza giren kadının cinsellikle ilgili yetersizlik hissine kapıldığını vurgulayan Kabukçu, “Kadın menopozla birlikte vücudunun değişeceği ve kadınlık fonksiyonlarının biteceğine inandırır kendini. Cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünür, buna paralel olarak cinselliğe olan ilgisini de yitirmeye başlar. Aslında düşünülenin aksine menopoz; kadın cinselliğinde yeni bir dönemin başlangıcıdır. Gebelik riskinin sıfıra indiğini de hesaba katarsak, cinsellikte özgürlük dönemi de diyebiliriz menopoz dönemine” dedi.

  Hormon tedavisi ile daha sağlıklı cinsellik
  Menopoz döneminde en sık karşılaşılan şikayetleri, ağrılı cinsel birleşme (disparuni), vajinal ıslanmanın azlığı, orgazma ulaşmada zorluk, genital duyarlılığın azalması ve cinsel istekte azalma olarak sıralayan Dr, Kabukçu, bu şikayetlerin en önemli sebebinin hormon seviyelerindeki değişiklik olduğunu kaydetti. Özellikle vajinal ıslanma ve duyarlılık azalması durumlarının östrojen hormonundaki eksiklik sonucu oluştuğunu dile getiren Kabukçu, cinsel istek ve orgazmdaki azalma durumuna sebep olarak ise testosteron düzeyindeki düşüklükleri gösterdi. “İlerleyen menopoz dönemine rağmen herhangi bir hormon tedavisi görmemiş kadınların cinsel organlarında bazı değişiklikler (atrofik değişiklikler) meydana gelebilmekte. Bu değişiklikler vajinada kuruluk, vajen mukozasında incelme ve bununla alakalı olarak ağrılı cinsel ilişki olarak kendini gösterir” diyen Kabukçu, bu gibi durumlarda uygulanan hormon yerine koyma tedavisi ile şikayetlerin azaltılabileceğinin altını çizdi.

  Erkekte başarısızlık korkusu
  Menopoz döneminde sadece kadınların değil erkeklerin de cinsel hayatlarında sorun yaşadığını ifade eden Kabukçu, “Başarısız olma korkusu, yaşa ve varsa yüksek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkan damar sertliği penisi de etkiler; sertleşme sıklığı azalır ve süresi kısalır. Eşi tarafından beğenilmeme düşüncesi, menopozu bir hastalık ya da kadınlığın sonu diye algılamaları, eşlerine zarar verme korkusu onları etkiler. Eğer sertleşmede aşırı bozukluklar varsa çeşitli tedavi seçenekleriyle bu durum da giderilebilir” dedi ve şu mesajı verdi: “Menopoz sonrası hormon yerine koyma tedavisi uygulanıyorsa, daha önce bahsettiğimiz önlemler alınıyorsa, erkek de sağlığına dikkat ediyor ve yaşa bağlı değişimlerin gerektirdiği önlemleri uygun bir şekilde alıyor ise, pek çok çift bu dönemi ikinci balayı olarak görüp sağlıklı bir cinsellik yaşayabilir.”

  Menopozda sağlıklı bir cinsellik için;

  • Psikolojik destek
  • Vajen kuruluğunu gidermek için uygun krem ya da ilaç tedavisi
  • Cinsel isteksizliği tetikleyebilecek diğer hastalıkların tespiti ve tedavisi
  • Cinsel isteği güçlendirici ilaçlar (diğer sağlık göstergeleri dikkate alınarak)
  • Testosteron ve östrojen hormonu yerine koyma tedavisi uygulanabilir.

  kaynak:hthayat.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN