Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Metabolizmanızı hızlandırmanın 9 yolu!

  “Şeytan Ekmek” kitabının yazarı Heather Bauer metabolizma hızlandırma konusunda öneriler veriyor…

  Kilo vermeye ya da formda kalmaya çalışıyorsunuz. Sebebiniz her ne olursa olsun, sağlıklı bir beden için metabolizmanızın daima hızlı olması gerekir.

  İşte Bauer’in tavsiyeleri…

  Hidrasyon…
  Diyetisyenlerin sürekli su için önerilerinden sıkılmış olabilirsiniz ama su gerçekten çok önemli. Günde 8 bardak su tükettiğinizde, sizde bunun önemini farkedeceksiniz.

  Kalsiyum…
  Yapılan son obezite araştırmalarında, kalsiyum seviyelerinin düşük olması vücut yağının ortaya çıkmasına neden olduğu saptanmış. Bunun için gün içerisinde düşük yağlı peynir, yoğurt, somon ve yulaf gibi besinler tüketmeye çalışın.

  Yemek…
  Atıştırmak kötü Bir şey değildir, tabii bu ne atıştırdığınıza bağlı. Yüksel lif ve protein oranı içeren atıştırmalıklardan tercih edin.

  Stres…
  Stres vücudunuzdaki kortisol oranını artırır. Kortisolde stresli olduğunuzda vücudunuzda yağ tutması emrini veren hormondur. Yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı egzersizleri deneyin.

  Uyku…
  Metabolizmanızın için hayati nitelikte olanlardan biride en az sekiz saat uyku uyumanızdır. Metabolizmanızı ve buna bağlı olarak sisteminizi düzene sokmak için yatış ve kalkış saatlerinizi aynı tutmaya özen gösterin.Araştırmalar fazla karanlık alanlarda kalanların ve fazla uyku uyuyanların daha çok kilo aldıklarını ortaya çıkarmıştır.

  Gün ışığı…
  Psikolojik olarak kötü durumda olmak ve karanlıkta olmakta metabolizmanızı yavaşlatan etmenlerdendir. Günışığının en verimli olduğu saatler 11.00 ve 15.00 arasında on dakikada olsa dışarıda yürüyün.

  C vitamini…
  Metabolizma hızını artıran C Vitamini, içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde mineral almanızı sağlar.

  B Vitamini…
  Düzenli bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız, B vitamini içeren fındık, bonfile ve balık tüketimine özen gösterin.

  Acı biber…
  İçinde bulunan capsasin sayesinde ağzınızda yanma etkisi yarattığı gibi bunu içeridede yaratacaktır. Acı biber yedikten sonra yarım saat içerisinde kalori yakımına başlar.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN