Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Metabolizmayı hızlandırmanın yolları

  Metabolizmanızın hızı diyetinizi doğrudan etkiler. Metabolizmanızı hızlandırmak ise sizin elinizde.

  metabolizmayi_hizlandirmanin_yollari_1[1]Metabolizmayı hızlandırmak dünyanın her yerindeki kilo derdi olanların kutsal kasesidir, fakat vücudunuzun kalorileri ne kadar hızlı yaktığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bazı insanların metabolizması doğuştan daha hızlıdır. Erkekler dinlenirken bile genelde kadınlardan daha fazla kalori yakarlar. Birçok insan için metabolizma 40 yaşından sonra şaşmaz bir şekilde düşmeye başlar. Her ne kadar yaşınızı, cinsiyetinizi ve genlerinizi kontrol edemeseniz de, metabolizmayı hızlandırmanın bazı yolları vardır. Canlanmak için bu 10 yolu okuyun.

  Daha sık yiyin

  Daha sık aralıklarla yemek yemek gerçekten de kilo kaybetmenize yardım eder. Arada uzun saatlerin olduğu büyük öğünler yemekle metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Her 3 ila 4 saatte bir küçük bir şey atıştırmakla gün içinde daha fazla kalori yakarsınız. Birçok araştırma gösteriyor ki düzenli olarak atıştıran insanlar öğün vakitlerinde daha az yiyorlar.

  Kas yapın

  Vücudumuz sürekli olarak kalori yakar, hiçbir şey yapmasanız bile. Daha fazla kası olan insanlarda dinlenme halindeki metabolizma hızı çok daha yüksektir. Her kilo kas sadece kendini olduğu gibi sürdürmek için günde 12 kalori yakmalıdır, oysa bir kilo yağ günde 2 kalori yakar. Bu küçük fark damlaya damlaya yağ olur. Ayrıca ufak bir hareketlilikle vücudunuzdaki bütün kaslar harekete geçer ve günlük metabolizma hızınızı yükseltir.

  Egzersizleri biraz arttırın

  Aerobik egzersizler büyük kaslar yapmanıza yardımcı olmayabilir, ancak egzersizden saatler sonra bile metabolizmanızı hızlandırabilir. İşin püf noktası kendinizi zorlamaktır. Yüksek yoğunluklu egzersizler düşük veya orta yoğunluklu egzersizlere göre daha uzun ve daha büyük metabolizma hızına neden olur. Daha çok fayda sağlamak için jimnastik salonunda yoğun programlara katılın veya her zaman yaptığınız yürüyüşe ufak bir koşu ekleyin.

  Daha fazla su için

  Vücut kalorileri işleyebilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücudunuz çok az kurumuş bile olsa metabolizmanız yavaşlar. Bir araştırmaya göre günde sekiz veya daha fazla bardak su içen yetişkinler dört bardak içenlerden daha fazla kalori yakmaktadır. Vücudunuzu kurumaması için her öğünden veya atıştırmadan önce bir bardak su veya şekersiz bir meşrubat içiniz. Bunlara ek olarak sebze ve meyvelere yumulun, patates cipslerine göre bunlarda daha fazla su vardır.

  Suyunuzu soğuk için

  Buz gibi soğuk içecekler sindirim sırasında vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olur. Araştırmalar gösteriyor ki beş altı bardak buzlu su günde fazladan 10 kalori yakmanıza neden olur. Bu miktar size fazla gelmeyebilir, ancak yılda hiçbir diyet yapmadan bir kilo kaybetmek demektir. Buzlu çay veya kahve içerek de aynı şeyi yapabilirsiniz, ancak krema ve şekerden uzak durun.

  Öğünlerinizi baharatlandırın

  Daha sık aralıklarla yemek yemek gerçekten de kilo kaybetmenize yardım eder. Arada uzun saatlerin olduğu büyük öğünler yemekle metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Her 3 ila 4 saatte bir küçük bir şey atıştırmakla gün içinde daha fazla kalori yakarsınız. Birçok araştırma gösteriyor ki düzenli olarak atıştıran insanlar öğün vakitlerinde daha az yiyorlar.

  Daha fazla protein yiyin

  Vücut protein tüketmek istediğinde karbonhidrat veya yağa göre iki kat kalori harcar. Her ne kadar dengeli bir beslenme isteseniz de, bazı karbonhidratları protein bakımından zengin yiyeceklerle değiştirmek metabolizmanızın öğünlerdeki hızını artırır. Sağlıklı protein kaynakları ince bir biftek, balık, tavuk eti, tofu, çerez, fasulyeler, yumurtalar ve az yağlı süt ürünleridir.

  Sütsüz kahve için

  Eğer kahve içiyorsanız, sabah ritüelinizi takip eden enerji ve konsantrasyon artışını da seviyorsunuz demektir. İşte bu faydalardan bazıları metabolizmanızın kısa süreli hızlanmasından kaynaklanır. Bir araştırmaya göre 50 kiloluk bir kadının içtiği iki bardak kahve sonraki birkaç saat içinde onun fazladan 50 kalori yakmasını sağlamaktadır. Yalnızca krema koymayın yeter. Kahvenizi krema, süt, şeker veya tatlandırılmış şuruplarla birlikte içerseniz, yaktığınızdan çok daha fazla kalori alabilirsiniz.

  Yeşil çay için

  Yeşil çay veya kokulu siyah çay içmek kafein, katekin gibi metabolizmanızı hızlandırdığı kanıtlanmış olan maddelerin faydalarını sunar. Araştırmalar iki bardak çay içmenin vücudu günde fazladan 50 kalori yakmaya ittiğini göstermektedir. Toplarsanız yılda bir sürü kalori demektir bu.

  Yoğun diyetlerden uzak durun

  Yoğun diyetler – günde 1,000 kaloriden az yemek gibi diyetler – metabolizmasını hızlandırmaya çalışan herkes için felaketimsi sonuçlar üretir. Her ne kadar bu diyetler kilo kaybetmenize (ve besin alamamanıza) neden olsa da, asıl kayıp kaslardan olur. Kas kitleniz ne kadar azalırsa, metabolizmanız o kadar yavaşlar. Sonuç olarak vücut diyete başlamadan öncekine göre daha az kalori yakar ve daha hızlı kilo alır.

   

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN