Pazartesi, Kasım 29, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Moda Kime Göre Ne Anlama Geliyor?

  Moda, insan hayatında belli bir dönemde en çok tercih edilen stil, tarzdır. Moda denildiğinde akla ilk gelen giyim, aksesuar ve ayakkabıdır. Oysa moda sadece bunlar değil davranışlar, yemek, spor, müzik ve edebiyat gibi birçok konuyu da içine alan bir kavramdır.

  Giyim kuşam modasını ele alırsak; toplumun ahlaki değerlerine uygun biçimde bedeni örtmek, iklim koşullarına göre bedeni dış etkilerden korumak ve bireyin topluma vermek istediği imajı pekiştirmek amacıyla kullandığı o döneme ait çoğunluğun beğendiği tarzda giysiler ve aksesuarlardır. Giyimin aksesuarları şapka, gözlük, takılar, çanta, kemer, eldiven ve ayakkabılardır.
  Moda sanatsal, kültürel, siyasal, toplumsal, ahlaki değerler ve ekonomideki değişikliklerden etkilenir. Savaş ve kıtlık dönemlerinde eteklerin kısalması, az kumaş gerektiren modellerin seçilmesi, kullanılan renklerin koyu tonlar olması rastlantı değildir.

  Moda akımları, toplumsal yaşam alanlarında çeşitli faktörlerden etkilenerek kendiliğinden şekil alırken bir yandan da moda merkezlerinden yönetilir. Moda merkezleri, dünya üzerindeki toplumsal hareketlerin modaya nasıl etki edeceğini araştırır ve moda tasarımcılarına renk, kumaş, form ve desen konusundaki değişikliklerle ilgili rehberlik yapar.

  Dünya da moda akımlarını yönlendiren, modanın başkentleri sayılan belli şehirler vardır. Bu şehirler Paris, Milano, Londra, ve New York’tur. Modanın kalbi bu şehirlerde atar. Moda haftaları, defileler, moda günleri, fuarlar bu şehirlere bambaşka bir hava katar. Bu tür etkinlikler ile adını duyuran diğer şehirler ise; Dubai, Berlin, Tokyo, Roma, Miami, Hong Kong, İstanbul, Barcelona, Madrid, Viyana ve Los Angeles’ dir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN