Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Mutlu Çocukların Sırrı

  Çocukları mutlu eden şeyler zaman zaman ebeveynleri şaşırtabilir.

  mutlu_cocuk_yetistirmenin_5_sirri_4[1]Çocukları mutlu etmenin yolu sadece hediyeler almaktan, istedikleri yiyecekleri yemelerine izin vermekten geçmez. Aslında çocukları mutlu etmek sanılandan çok daha kolaydır. Onların tek istedikleri ebeveynleriyle zaman geçirmek, onlarla özel anları paylaşmaktır. İşte size mutlu bir çocuk yetiştirmenin 5 sırrı.

  1- Mutlu bir çocuk yetiştirmek için işaretleri okumaya özen gösterin

  Çocuğunuz sevindiğinde ya da üzüldüğünde sizi bunu belli etmektedir. Siz işten eve geldiğinizde yüzünde büyük bir gülümsemeyle size sarıldığında mutlu olduğunu, istediği bir şeyi yapmadığınızda asık suratlı haliyle üzgün olduğunu size anlatabilir. Mutlu bir çocuk gülümser, oyun oynar, diğer çocuklara ilgi gösterir, çok fazla motivasyona ihtiyacı yoktur.

  Mutsuz çocuklar ise çok daha sessizdir, çok fazla yemezler, diğer çocuklarla bir araya gelmekten çok hoşlanmaz, yalnız oynamayı tercih ederler, çok fazla soru sormazlar. Bununla birlikte doğası gereği utangaç ve içine kapanık bir çocuğunuz varsa, çok fazla gülmüyorsa bu onun mutsuz olduğu anlamına gelmemektedir. Utangaçlık mutsuzlukla aynı şey değildir.

  Ama çocuğunuz utangaç bir yapıya sahipse onun mutluluk işaretlerini okumak için daha çok çaba harcamanız gerekebilir.

  2-Birlikte vakit geçirmek ve eğlenmek için zaman yaratın

  Çocuklarlar için onları mutlu etmenin en kolay yolu şeker ya da dondurma vermek olarak düşünülse de aslında onu “sizinle” zaman geçirmekten daha çok mutlu edecek bir şey yoktur.

  Onlarla bağ kurmak için oyun oynamalısınız. Eğer sizinle güçlü bir bağı olan bir çocukluk geçirmesini sağlarsanız çocuğunuzun mutlu olacağından emin olabilirsiniz.

  Oyun oynamak çocuğunuzu o an için mutlu ediyor gibi gözükse de gelecekteki mutluluğu için de önem taşımaktadır. Bloklardan kuleler yapmak, en sevdiği oyuncaklarıyla doktorculuk oynamak gibi kurgulanmamış anlık oyunlar çocuğunuz için çok faydalı olacaktır. Oyun oynamak keşfetmek, yaratmak anlamına gelmelidir, her zaman için müzik sınıfları, organize spor dersleri anlamına gelmez.

  3-Yeteneklerini geliştirmesi için ona yardımcı olun

  Genellikle mutlu insanların bazı konularda yeteneklerini geliştirmiş uzmanlaşmış insanlar olduğu gözlemlenmektedir. Çocuklar için de aynı durum söz konusudur.

  Çocuğunuzdan size top atmasını isterken ve onunla bu konu üzerinde çalışırken onun top atmak konusunda uzmanlaşmasını, hatalarından ders çıkarmasını ve devamlılığın ve disiplinin faydalarını öğrenmesine yardımı olursunuz. Çocuğunuz top atma ve tutma konusunda uzman oldukça çalışmalarının sonucunda başarılı olduğunu görecek ve bu hoşuna gidecektir.

  4-Dengeli beslenmesine ve hareket etmesine özen gösterin

  Nasıl ki büyükler için dengeli beslenme ve bol bol hareket etmek hayat standardını yükselten bir etkendir, çocuklar için de durum aynıdır.

  Uykusunu iyi alması, hareket etmesi ve sağlıklı beslenmesi çocuğunuzun mutluluğu için çok önemlidir. Beslenmesindeki yiyecekler ile çocuğunuzun davranışları arasındaki ilişkiyi de yakından gözlemlemenizde fayda vardır.

  Bazı çocuklar çikolata yedikten sonra enerji dolu olur ancak diğerleri agresif bir yapıya bürünebilir, duygu durumunda sık sık değişkenlikler olabilir. Yemek alerjileri ve hassaslıklar çocukların davranışlarını ve duygu durumlarını etkileyen diğer faktörler olabilir.

  5- Problemlerle mücadele etmelerine izin verin

  Çocuğunuz yerine her şeyi sizin yapmanız daha mutlu bir çocuk yetiştirmenize sebep olmaz. Aksine ilerde kendisi bir şeyi başaramadığında mutsuz olmasına neden olur. Çocuğunuz yardım istediğinde ona problemi çözme yolları ile ilgili yardımcı olun, problemi onun yerine çözmeyin. Çocuğunuzun ilerdeki yaşamındaki mutlululuğu için problemlerle mücadele edebilme yöntemi geliştirmesi oldukça önemlidir.

  Mutlu çocuk yetiştirmek için her şeyden önce çocuğunuzla çok zaman geçirip onu tanımaya çalışın. Bu sayede çocuğunuzun zevklerini, keyif aldığı şeyleri yakından öğrenebilir, onda anı oluşturacak izler bırakabilirsiniz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN