Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Neden zayıflayamadığımız belli oldu

  Obeziteyi tespit etmek için en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul edilen vücut kitle endeksi formülünün yanlış sonuç verdiği öne sürüldü.

  Obeziteyi tespit etmek için en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul edilen vücut kitle endeksi formülünün yanlış sonuç verdiği öne sürüldü

  ABD’de yayımlanan bilim dergisi PLoS One’da yayımlanan bir araştırma vücut kitle endeksi formülü ile yapılan ölçümlerin yanlış çıktığını ortaya koydu. Buna göre formül insanı daha zayıf gösteriyor…

  Doktor Eric Braverman tarafından yapılan araştırmaya göre vücut kitle endeksi ile fazla kilolu olarak belirlenenlerin büyük kısmı aslında obez. Kilogram cinsinden kilonun, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanan formül bugüne dek obeziteyi tespit etmek için en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak Braverman’in araştırmasına göre yüzeysel bir hesaplama olan vücut kitle endeksi hem erkeklerde hem de kadınlarda yanılıyor.

  Obez oranı yüzde 60’a çıkabilir

  Buna göre, yağ oranını doğru şekilde hesaplayamayan formül ile sadece fazla kilolu olarak tespit edilen kadınların yaklaşık yarısı aslında obez. Erkeklerde ise bu oran yüzde 39 olarak açıklandı. Braverman doğru oranın tespit edilmesi için vücut kitle endeksi yerine DXA yöntemini öneriyor. Bu yöntem ile kemik ağırlığı x ışınları ile hesaplanıyor.

  Yöntem sağlıklı bir şekilde yağ, kas ve kemik oranını ayırabiliyor. Vücut kitle endeksinin geçerliliği kalkarsa ABD’de bugüne 3’te 1 olarak kabul edilen obez oranı yüzde 60’a kadar çıkacak. Braverman doğru yöntemin kullanılmasının obezitenin yol açtığı kalp rahatsızlıkları, diyabet, felç ve yüksek tansiyon gibi sorunlara karşı önlem alınmasını sağlayacağını söylüyor.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN