Çarşamba, Şubat 28, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Okuma alışkanlığı kazandırmada dikkat edilmesi gerekenler

  Çocukların okuma alışkanlığı başlamadan bitmesin.

  © Copyright 2012 CorbisCorporationÇukurova 5. Kitap Fuarı öncesi değerlendirmede bulunan Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu YAYFED Başkanı Bayram Murat; Çocuklara alınan kitap seviyesine uygun olmazsa kitap okumadan soğuyabilir ve okumak onun için zor bir engel olarak karşısına çıkabilir. Kitap okuma alışkanlığının temeli kitapla arkadaş olmakla başlar. Fuarlar bu arkadaşlığın pekiştiği önemli bir faaliyettir. Çocukların seviyelerine uygun olmayan kitaplar çocuk-kitap ilişkisini olumsuz etkiler. Çünkü kitap ve çocuk ortak bir dil konuşamazlar. Bu nedenle kitap alırken çok dikkatli olmalı hatta bir rehber eşliğinde veya tavsiye üzerine alınmalı dedi.

  YAYFED Başkanı Bayram MuratFuarlara katılımın önemine dikkat çekerek; Aileler, öğretmenler, öğrenciler kitap fuarlarını ziyaret ederek tüm kitapları inceleme fırsatını kaçırmamalı. Bu anlamda kitap fuarlarına ev sahipliği yaparak destek olan Valiliklerin fuarların başarısındaki etkisi çok yüksektir dedi.

  Kitap okuma ve bilgi birikimi ile ülkenin gelişmişliği doğru orantılı olduğunu ifade edenYAYFED Başkanı Murat, uzmanlar kitap okumanın Faydalarını şu şekilde sıralamaktadır.

  Kitap Okuyan insanın;

  Ø Kelime hazinesi gelişir,

  Ø Düşünme yeteneği ve buna bağlı olarak üretken zekâ gelişir,

  Ø Genel kültürümüz artar, etkin ve etkili bir insan olmanın yolları açılır,

  Ø Dinleme ve konuşma kabiliyeti gelişir,

  Ø Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimiz yükselir,

  Ø Sosyal ilişkilerimizin kalitesi artar,

  Ø Okuyup yeni bir şey öğrendikçe merak etmeye ve daha çok okuyup yeni şeyler öğrenmeye başlar.

  Ø Ülkesine değer üretir.

  Türkiye de okuma alışkanlığı kazandırılması için Kamu Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektörün geliştirdiği projelerler çok büyük fayda üretmekte ve ABD’de, Avrupa’da kitap satışları durağanlaşırken hatta düşerken Türkiye’de yıllar geçtikçe bu oran artmaktadır diye konuştu.2011 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese dayalı nüfus sistemi sonuçları verilerine göre 6 ve daha yukarısı yaştaki nüfusunda 553 bin 704 erkek ve2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir. 2009 yılında 100 erkekten 3’ü okuma yazma bilmezken 2011 yılında 100 erkekten 2’si okuma yazma bilmemektedir. 2013 bu rakam %1’in altına inmesi tahmin edilmek 2009 yılında 100 kadından 12’si okuma yazma bilmezken 2011 yılında 100 kadından 8’i okuma yazma bilmemektedir. 2013′ te bu rakamın ise % 5 civarında olmasını bekliyoruz.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye geneli Okuma Eğilim araştırması yaptırmıştır. Araştırma sonuçlarını özellikle Çukurova Fuarı öncesi yayıncılarımızın öngörülerine katkı sağlamak için paylaşmak istiyorum.

  1. Bir yıl içinde ortalama okunan kitap adedi: 5

  2. Evinizde ders kitabı dışında sahip olduğunuz kitap sayısı: 28

  3. En çok hangi Konuda kitap okuyorsunuz: Eğitim

  4. Okunan Kitapların Teması: Tarihi

  5. Okunan Kitap Türü: Öykü

  6. En Çok Tercih Edilen Yayınevleri: Can, Remzi, Timaş ve Zambak Yayınları

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN