Cuma, Eylül 24, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Osmanlı tatlısı

  Osmanlı sarayına yolculuğa ne dersiniz?

  Malzemeler

  Milföy hamuru
  6 adet
  Toz şeker (2, 5 çay kaşığı)

  Şerbeti için:

  Toz şeker (1,5 bardak),
  Su (3/4 bardak, soğuk),
  Limon suyu (1 çay kaşığı)

  Hazırlanışı:

  Tezgâha yan yana dizdiğiniz 6 adet milföy hamu­runun 5′inin üzerine yarım çay kaşığı toz şeker serpin. Ve en üste şeker serpmediğiniz hamur ola­cak şekilde hamurları üst üste koyun. Bir merdane yardımıyla hamurları açarak yaklaşık olarak 15′e 25 santimetre ebatlarında büyütün.

  Hamurun bir kısa tarafından avucunuzla yuvarla­yarak yarısına kadar sarın. Aynı şekilde diğer yarı­sını da yuvarlayarak sarın. Birkaç kez üzerinden merdane ile geçerek hamurun yüzeyini düzgünleşti-rin. Ters çevirerek her iki ucundaki fazlalıkları kesin. Bıçağı fazla bastırmadan hamuru yaklaşık yarım santimetre kalınlığında keserek

  Kestiğiniz parçaları önceden pişirme kâğıdı serdi­ğiniz ince fırın tepsisine birbirlerine değmeyecek biçimde dizin. Tepsiyi önceden 175 derecede ısıttığı­nız fırına vererek yaklaşık 25 dakika pişmeye bırakın.

  Tatlınız pişerken şerbetini hazırlamak için ocağa aldığınız derin bir tavaya 3/4 bardak soğuk su ve 1, 5 bardak toz şeker koyup, 1 çay kaşığı limon suyu sıkın. Ve şerbeti kaynamaya bırakın. Kaynayan şer­beti ocaktan alıp, soğumasını bekleyin. 5Üzeri iyice kızaran tatlıyı fırından çıkarın. Sıcak tatlıları soğuttuğunuz şerbetin içine koyun. Tat­lıları iyice karıştırarak şerbeti emmelerini sağlayın. Şerbeti iyice emen ve soğuyan Osmanlı pare tatlısını servise hazır hale getirin.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN