Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Panik atak spreyi geliştirildi

  “Neuropeptid S” adlı etken maddeyi içeren sprey, beyinde korku ve panik atağın oluşmasına yol açan bölgeye etki ediyor.

  Alman Max Planck Enstitüsü uzmanları, beynin panik atak ve korku yapan bölgesinde etkili olan bir burun spreyi geliştirdi.

  Görülme sıklığı hayli fazla olan panik atak bozukluğu; yoğun korku, kaygı ve endişe karışımı nöbetlerin yaşanmasına yol açan bir hastalık. Nöbet sırasında kalp çarpıntısı, ellerde titreme ve ağız kuruluğu gibi belirtiler veriyor.

  Araştırmayı yöneten Ulrike Scmidt fareler üzerindeki deneylerin başarılı sonuçlar verdiğini belirterek sprey hakkında şunları söyledi:

  İlaçların etkili olabilmesi ve beyne kadar ulaşabilmesi için uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Hastalar ilaçları yuttuktan sonra ilacın sindirim sistemi üzerinden kana karışması ve bu arada ortaya çıkabilecek muhtemel yan etkilerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ancak burun spreyi ile etkin madde burun mukozası üzerinden doğrudan alınabiliyor. Yaptığımız araştırmada kullandığımız kaygı giderici NPS bazlı sprey, panik atak ve post travmatik stres bozukluğundan muzdarip olan hastalara etkisini hızla gösteren kullanımı kolay bir yöntem sağlıyor.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN