Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Performans Artışı Tabakta Saklı

  Yorucu bir iş gününün ardından sabahları uyanmakta zorlanmak, iş yerinde dosyalara konsantre olmakta zorlanmak, toplantı esnasında gözleriniz açık olsa da zihninizi uyumaktan zor kurtarmak… Bu cümlelerden herhangi biri size tanıdık geliyorsa hem iş hem zihin performansınızı arttırmak için yapacağınız küçük püf noktalar sizin kurtarıcınız olabilir.

  Gün kahvaltıyla başlar!

  Kahvaltı, tüm gece kendisini bazal hızda çalıştıran, dinlenmeye almış olan vücudun güne merhaba dediği öğündür. Gün içerisinde vakit yetersizliği nedeniyle ne yazık ki sıkça atlanır. Oysaki birkaç dakika kazanmak için atlamayı göze aldığınız kahvaltı sizden 24 saatinizi çalar. Ve kahvaltısız başladığınız bir günü kan şeker dengesizlikleri, zihinsel performans düşüklüğü, odaklanamama gibi problemler izler. Tüm bu problemlerin önüne geçerek iş ve zihin performansınızı arttırmanın en pratik yolu sabah kahvaltısında vücudunuza yakıt olarak kullanabileceği besinleri uygun şekilde sunmaktır.
  Performansın Yıldızı Bir Fincan Kahve!

  Performansın arttırılmasındaki ana kural konsantrasyon gücünün yükseltilmesidir. Kafein bilinen en iyi performans arttırıcılardan biridir. Kafein, çikolata ve bazı enerji içeceklerinde bulunmasının yanı sıra muhteşem kokusu ve aroması nedeniyle belirli dönemlerde sohbetlerimizin vazgeçilmezi yaptığımız kahvede de bol miktarda bulunuyor. İki bardak sert kahvede ortalama 150-180 mg kafein bulunuyor. Vücuda alınan kafein, adrenalin ve dopamini arttırıcı, solunum hızlandırıcı etkilerde bulunuyor. Dopaminin artması zevk almanızı sağlarken, artan adrenalinle beraber uyanık olma durumunuz artıyor. Aynı zamanda kafeinin hafif ağrı kesici etkisi de mevcuttur.

  Önemli Uyarı: Amerikan Clinical Journal of Nutrition kafein alımının günlük 400 mg ile sınırlandırılmasını öneriyor. 1 fincan türk kahvesi ortalama 80-120mg kafein içeriyor.

  Avokado Beynin Gerçek Dostudur!

  Ortadan yarıldıktan sonra çekirdeği çıkarılarak salata ve yemeklere lezzet, bedene sağlık katmak amacıyla kullanılan avokadonun diyete eklenmesi önermemizin pek çok nedeni var. Beyne giden kan akışının sağlığının korunması, konstipasyonun(kabızlık) engellenmesi, kalp sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra bedensel ve zihinsel performansını arttırıcı etkisi nedeniyle avokadoyu iş yaşamında daha efektif olabilmek için kullanılmaktadır. Yüksek yağ içermesi sebebiyle ‘acaba?’ Sorusunu aklımıza getiren avokadonun içerdiği tekli doymamış yağ asitlerinin sağlığa olan katkısını göz önünde bulundurduğumuz zaman uygun miktarla tüketiminin performansı arttırmak açısından faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

  Badem ve Ceviz Zihni Koruyucu Önemli Öğeler İçerir!

  Badem ve cevizin en önemli özellikleri arasında zihinsel ve bedensel yorgunlukları gidermeleri, sinir sistemimizi güçlendirmede bize yardımcı olmaları sayılabilir. Ara öğünlere ve sabah kahvaltılarına ekleyeceğiniz 8-10 badem ve/veya 2 tam ceviz içi bedeninizi ve zihninizi daha canlı hissetmenizi sağlayacaktır.


  Yaban Mersini Kokteylini Deneyin!

  Son dönemlerde kilo verme programlarından adına aşina olduğumuz yaban mersininin çok önemli bir özelliği daha var. Yapılan birçok çalışmada yaban mersininin beyni koruyucu etkisi olduğu, Alzheimer ve demans gibi hastalıkların riskini azalttığı gösterilmiştir. Son yapılan çalışmalarla birlikte unutkanlığın çarelerinden biri olarak kabul etmeye başladığımız yaban mersinini günlük diyetinizde ara öğünlerde yanında birkaç badem ile beraber ya da bir meyve kokteyli şeklinde tüketebilirsiniz.

  Özel Çaylardan Faydalanın!
  Ginseng, Gingko biloba, zencefil-tarçın

  Anahtar Besinleri Diyetinize Ekleyin!
  Avokado, Somon Balığı, Yumurta, Antep Fıstığı, Zeytinyağı, Tam Tahıllar

  Zihinsel Performans Arttırıcı Örnek Menü

  1 Bardak taze sıkılmış meyve suyu
  Tam tahıllı bagel arasına hindi fileto ızgara
  Avokado eklenmiş mevsim salata(1 Tatlı kaşığı zeytinyağ)
  Ardından 1 fincan şekersiz/az şekerli keyif kahvesi

  Güne iyi bir şekilde başlamak ve keskin bir zihin için sağlıklı bir uyku uyuyun, 1-2 bardak ılık su ile başlayın, günde 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin, zihin arındırıcı meditasyon ve egzersizlerden faydalanın.

  DİYETİSYEN
  DERYA ZÜNBÜLCAN

  kaynak:ivillage.mynet.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN