Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Perine masajı ile daha kolay bir doğum

  Perine masajı nedir? Ne zaman başlanmalıdır? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Öğrenmek ister misiniz?

  Normal doğum yani doğal doğum süreci, artık pekçok anne tarafından önemseniyor. Doğumda gereksiz müdahale ve epizyotomiden kaçınmak elbette sağlık personeline ve annenin doğuma ne kadar hazırlandığına bağlı. Tabii, genetik faktörler ve tıbbi zorunluluklar işin istisnai yanları. Doğumu kolaylaştıran yöntemlerden biri de perine masajı.

  Perine masajını kısaca, vajina ve anüs arasındaki bölgeye doğal yağlarla yapılan bir esneme alıştırması (masajı) olarak tanımlamak mümkün. Bugünlerde fazlaca bilinmeyen ancak yavaş yavaş bu konuda bir bilincin oluşması ile öne çıkan bir yöntem olan perine masajı 34. haftadan itibaren gün aşırı yapılabiliyor.

  Perine bölgesine badem yağı, buğday yağı gibi E vitamininden zengin ve saf (alerjik olmayan) yağlarla yapılan bu masajın tekniği de o kadar zor değil. Öncelikle anne adayı masajı kendisi yapacaksa baş parmakları yardımı ile parmakları vajinaya en fazla 3-4 santim girecek şekilde saat 3-9 yününde bir U hareketi yaparak perine kaslarını anüse (aşağı) doğru yavaş yavaş esnetmelisiniz. Masajı eş yapacaksa işaret parmakları ile yapmalıdır. Bu masajı yaparken kaslarınızı tanımayı ve kegel egzersizlerini denemyi de ihmal etmeyin. Böylece doğum anında en çok yırtığın görülme riski olan perine bölgesini doğuma hazırlamış ve perine kaslarınızı güçlendirmiş olursunuz. Bu işlem sırasında hafif bir yanma hissi olması çok normal ancak bu durumu fazla uzatmamak ve bölgeyi zorlamamak da gerek.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN