Pazar, Haziran 16, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Pratik bilgilerle saçlarınız sağlığına kavuşsun

  Saç kremi kullanın

  1337691656_0-11[1]Özellikle soğuk kış aylarında, elektriklenme bir problem olabilir. Bunun nedeni havanın kuruluğu ve giydiğimiz yünlü parçalardan kaynaklanıyor. Hergün saç kremi kullanmalısınız.

  Saçınızı nemlendirin

  Her tür saç tipi için nemlendirici saç maskesi gereklidir. Düz ve hafif dalgalı saçlarınız varsa ayda bir ya da iki kere nemlendirici bakım maskesi uygulamalı, eğer kıvırcık saçlarınız varsa haftada bir kere maske uygulamalısınız.

  Doğru tarağı seçin

  Saçınızın karışık olmasını önlemek saç sağlığınız için önemlidir. Yanlış taranan saçlarda yıpranmalar daha fazla olur. Uzun ve kalın saçlı olanlar büyük geniş aralıklı fırçası olan tarakları tercih etmeliler. Böylece aralıklar ısının daha çabuk dağılmasını sağlar, kurumasını hızlandırır ve saç kurutma makinasının zararlarına karşı saçınızı korumuş olursunuz. Orta uzunluktaki saçlara sahip olanlar daha dar yoğun fırçalı tarakları tercih etmeliler. Uzmanlar gece karışan saçların önüne geçmek için ise geniş fırçalı bir tarağın içine yumuşatıcı krem sıkıp taramanızı tavsiye ediyorlar.

  Karışan saç uçlarını kesin

  Ne yaparsanız yapın, ne okursanız okuyun, saç uçlarındaki karışıklığı çözmenin bir yolu yoktur. Tek çözümü onlardan keserek kurtulmaktır. Karışıklığın yukarılara çıkıp, saçınızın daha fazla zarar görmesini engellemeniz gerekir.

  Saç kurtuma makinasına ara verin

  Saçınızı kuruturken makinayı yoğun olarak çalıştırmayın. Aralıklarla kurutun. Ve saçınızı kurutmadan önce zararı engelleyici ürünler kullanın.

  Hergün şampuan kullanabilirsiniz

  Saçınızı hergün yıkadığınızda kuruduğunu mu düşünüyorsunuz? Çabuk yağlanan bir saçınız varsa bu sizin için bir sorun teşkil etmez. Kullandığınız şampuan yağ miktarını artırmaz sadece saça daha fazla ağırlık ve matlık verir. Hergün yıkanmanızda hiçbir sorun yoktur.

  Saç derinizi yok saymayın

  Saçınıza olduğu kadar saç derinize de yeterince özen göstermelisiniz. Yüzümüzün canlılığını korumak için nasıl nemlendiriyorsak, saç derimiz için de aynısını yapmalıyız. Sağlıklı bir saça sahip olmanın yolu, saç derinize de saçınıza gösterdiğiniz özeni göstermenizden geçer. Kullandığınız ürünün nem dengesini sağladığından emin olun.

  Şampuanınıza sadık kalın

  Çoğu hikayenin aksine saçınız bir ürüne alışmaz. Şampuan saça alışır ve hep aynı sonucu verir. Şampuan alanlar, şampuanlarına sadık kalmayarak firmanın üründe değişikliğe gitmesine yol açarlar. Çok az insan uzun süre kullandığı üründen memnundur, bu nedenle birçoğu sürekli değiştirir. Buna rağmen tek bir ürüne sadık kalmak yerine alternatif ürünleriniz olsun. Her ay bir ürün değiştirmek yerine iki ürünü bir arada kullanın. Böylece sürekli yeni şampuan arayışına düşmemiş olursunuz.

  Dikkatli uyuyun

  Eğer yatakta sürekli dönen duranlardansanız, bilmeden de olsa saçınıza zarar veriyorsunuz. Yastık kılıfına sürekli sürten saçlarınız, kırılıyor ve yıpranıyor. Tabi ki put gibi yatın ve kafınızı çevirmeden uyuyun demeyeceğiz. Bunun için sizlere önerimiz, sabah kalktığınızda saçınızı karmakarışık bulmamak için, yatmadan önce saçlarınızı iki yandan örün. Bu daha az temas ve daha az yıpranma sağlayacaktır.

  Ne yediğiniz önemlidir

  Sağlıklı, yumuşak ve parlayan saçlar için yeterli derecede protein almanız gerekir. Et, yumurta, süt ve balık, proteini bol miktarda barındıran besinlerdir. Saçınızın demir ve bir çeşit mineral kaynağı olan ferritini ihtiyacını karşılaması için haftada en az bir kere kırmızı et tüketmelisiniz. Saçınız için en önemli öğünler kahvaltı ve öğlen yemeğidir. Bu nedenle akşam yemeğinde istediğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca beslenmenizin meyve, sebze ve tahıl açısından da zengin olmasına özen gösterin. Saçlarınız böylelikle yeterli miktarda mineral ve vitamini almış olacak.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN