Perşembe, Nisan 18, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Regl dönemlerinde beslenme önerileri

  Regl öncesi günler, fiziksel ve ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirir. Yediğinize, içtiğinize dikkat ederek bu sıkıntılı günleri daha kolay atlatabilirsiniz.
  Her ayın, biz kadınları çileden çıkaran muhtelif günleri vardır. Bu günler aynı zamanda, çevremizdekilere de bize verdiği kadar sıkıntı ve stres verir. O gün ne giysek yakıştıramayız kendimize, saçlarımız bir türlü forma girmez, cildimiz renksiz, mattır. Her zaman giydiğimiz giysiler dar gelir. Canımızre sürekli tatlı yemek ister. Herkesin her sözü özellikle kişisel algılanır ve zaman zaman öfke nöbetleri, zaman zaman da ağlama krizleriyle bu dönemi menstrual kanamamız başlayana kadar yaşarız.Kadınlarda regl öncesi başlayan ve ruhsal ya da fiziksel bir takım belirtilerle kendini belli eden bu duruma premenstrual sendrom (PMS) adı verilir. Bu belirtiler genellikle başlamasından bir hafta öncesinde ortaya çıkar ve genellikle adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içinde kaybolur. PMS’nin fizyolojik belirtileri arasında; karın bölgesinde şişlik, cilt bozukluğu, kilo alma, uyku sorunları, göğüslerde hassasiyet, iştahın artması, sık yeme ihtiyacı, tatlıya düşkünlük, kabızIık, baş ağrısı, bel ağrısı, çarpıntı yer alır. Psikolojik belirtiler arasında da duygusal dalgalanmalar, olumsuz düşünceler, ağlama nöbetleri, depresyon, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması, unutkanlık, gerginlik, kızgınlık ve öfke hali, cinsel istekte değişiklik sayılabilir.

  Ödemden kurtulmak için ne yemeli, ne yememeli?

  Ödem azaltıcı besinler

  – Bol su içmek (maksimum 2,5-3 litre)

  – Karahindiba

  – Tarçın ve karanfille yapılmış çay

  – Yeşil yapraklı besinler

  – Maydanoz

  – Kiraz sapı

  – Kabuklu armut

  – Şekersiz şeftali

  Ödem artırıcı besinler

  – Tuzlu yiyecekler

  – Alkol

  – Kola

  – Meyan kökü içeren yiyecekler

  – Tatlı yiyecekler

  – Karbonhidratlar

  Regl döneminde neden tatlı yeme ihtiyacı duyarız?

  Regl dönemi öncesi kadınların çikolata ve diğer tatlı, şekerli yiyecekleri yemek istemesinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır.

  Östrojen kadınlar için “uyarıcı” bir hormondur. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla iştah metabolizması uyarılır. Sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilir.

  Özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmeye dikkat ederek kan şekerini uyarıcı etkisi düşük olan besinleri tercih edin.

  Regl döneminde nasıl beslenmeliyiz?

  Kuru yemişler biyoaktif bileşenler, alfa-tokoferol, E vitamini gibi antioksidanlar ile protein, posa, bakır, folat, selenyum, magnezyum, çinko, demir gibi önemli mineraller içerir. Ayrıca niasin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin yanı sıra, fitokimyasallar ve uygun yağ asitlerini de ihtiva eder. Bu özellikleri nedeniyle dengeli ve yeterli beslenmemiz açısından gerçekten önemlidir.

  Fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi kuru yemiş tüketen kişilerde koroner kalp hastalığı, diyabet, kanser gibi kronik hastalıkların riskinin azaldığı görülmüştür.

  Kuru yemişler küçük taneli ve kolay taşınabilir olması, pek çok önemli besin öğesini sağlaması nedeniyle açık hava sporlarının vazgeçilmez olan besinlerden biridir.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gün içinde 30 gram karışık kuruyemiş (ceviz, fındık, fıstık, badem vb.) tüketilmesini önermektedir.

  Kan şekerini koruyabilmek için kompleks karbonhidrat içeren kuru baklagiller, kepekli ürünler, bulgur vb. besinlere ağırlık verin.

  Magnezyum içeren besinleri tercih edin, gerekirse magnezyum takviyesi alın. Örneğin brokoli, kabak, et, süt, balık, yumurta, kuru baklagiller, tam tahıllar, çikolata, badem iyi birer magnezyum kaynağıdır.

  Aldığınız tuz miktarına dikkat etmenizde fayda var. Vücudunuzda ödem varsa tuzu azaltın. Tuz içerikli hazır gıdalardan ve salamura besinlerden uzak durun.

  Sebze ve meyve gibi posalı yiyecekler kabızlığı önler ve tokluk hissini artırır. Adet dönemlerinizde posalı besinlere ağırlık verin.

  Kesinlikle öğün atlamadan, azar azar ve sık sık yemeye özen gösterin.

  Diyetinizde B6 vitamini içeren besinlere mutlaka yer verin. B6 vitamini özellikle brokoli, ıspanak, buğday embriyosu, domateste bulunur.

  Çay, kahve, alkol içiminizi sınırlandırın.

  Hormonal dengeyi korumada önemli olduğu, için mutlaka egzersiz yapın. Stresten uzak durmak için yoga gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelin.

  Taylan Kümeli

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN