Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Regl Sancılarınızı Geçirecek 5 Basit Yöntem

  Regl sancısı çoğu zaman gerçekten dayanılmaz bir hale gelebiliyor. Ancak reçetesiz satılan ilaçlara başvurmak zorunda kalmadan, rahatlatmanın kolay ve doğal yolları da var. İşte regl sancısını gidermenin yolları…

  1.YOGA

  Yoga vücut için harikalar yaratır. Regl dönemindeyse ağrıyı hafifletmenin yumuşak ve etkili bir yoludur. Düzenli olarak yoga yapmak da uzun vadede regl ağrısını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olacaktır. Aşağıda verdiğimiz temel pozları yapın, bel ve karın kaslarınızın gevşemesini hissedin ve kramplarınız yavaşça kaybolduğunu görün…

  Çocuk Pozu

  Bu dinlenme pozu, hafifçe gerip sırt kaslarını gevşettiği için adet ağrısı çekenlere fayda sağlar. Karın bölgesinde herhangi bir gerginlik hissedilirse gövdenin altına bir yastık koymak pozu daha uzun tutmayı kolaylaştıracaktır.

  Dizden Göğüse Pozisyonu

  Bu poz, bel ve karın kasları ile birlikte kişinin sırtını da gevşetirken adet ağrısında en etkili olanlardan biridir. Bu pozu yaparken yan yana sallanmanız sırt masajı yapmanıza benzer.

  Sırtüstü Basit Çevrilme

  Bu poz sindirim sistemini uyarmak ve detoks yapmak için iyidir. Vücudun her iki yanında bir bükülme olması, adet krampları ile birlikte gelen karın ağrısını hafifletir.

  2. ISI UYGULAMASI 

  Düzenli adet krampları yaşayan 18-30 yaşları arasındaki kadınlara odaklanan bir çalışmada, 40 derece sıcaklıkta bir ısı uygulamasının ilaç almak kadar ağrıyı hafifletmede etkili olduğu bulundu. Sıcak bir banyo da ağrıyı azaltmak ve yalnız zaman geçirmenin tadını çıkarmak için harika bir yoldur.

  3. DOĞAL YAĞLAR

  Doğru tedavisel yağlarla en az 20 dakika masaj yapmak da ağrıyı hafifletmek için harika bir yoldur. Adet krampları ile mücadele için en iyi yağlar: lavanta, tarçın, karanfil ve gül.

  4. MEYVE- SEBZE VE BİTKİ ÇAYLARI

  Minimal şekilde işlenmiş yiyecekler ve meyve ve sebzelerle dolu bir diyet, regl döneminizdeki ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, bazı bitkileri diyetinize dahil etmenin, adet kasılmalarını, şişmeyi ve adet kanamasını azaltmada büyük bir çare olduğu da bulunmuştur. Özellikle bu otlar adet ağrısını gidermek için en iyisidir: papatya, rezene, tarçın, zencefil, dereotu…

  5. ORGAZM

  Rutgers Üniversitesi’nde kadın orgazmını inceleyen psikoloji profesörü Dr. Barry Komisaruk, yaptığı araştırmalar sonucunda orgazm olmanın adet ağrısını azaltmaya çok yardımcı olduğunu buldu.

  Çoğu kadın regl döneminde cinsellikten uzak duruyor. Fakat araştırmalara göre orgazm ile salgılanan oksitosin ve dopamin hormonlarının regl sırasındaki ağrıları giderecek rahatlamayı sağlayabiliyor.

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN