Sağlıklı bir hamilelik için bunlara dikkat edin

0
22

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için ipuçları.

saglikli_bir_hamilelik_bunlara_dikkat_edin_1[1]Hamilelik bir kadın için en güzel ve en özel durumlardan biridir. İçinizde bir canlının var olduğunu bildiğiniz günden itibaren hayatınızda bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilecek her türlü yanlıştan kaçınmaya başlarsınız. Yaşınızı, genlerinizi, hastalık geçmişinizi değiştiremezsiniz ama yeterli ve dengeli beslenerek ve gebeliği olumsuz etkilediği bilinen bazı risk faktörlerinden (sigara, alkol vb.) kaçınarak sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz. Bu nedenle hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için yeterli ve dengeli beslenme temeldir.

Hamileliğiniz süresince dikkat etmeniz gereken beslenme ipuçları

– Sebze, meyve, pirinç, mercimek, nohut gibi yiyecekleri kullanmadan önce çok iyi yıkayınız.
– Sebzelerin ve makarna, mercimek, nohut gibi yiyeceklerin haşlama sularını dökmeyiniz.
– Yemeklerle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, kıvırcık, roka, biber, domates vb.), meyveler (kuşburnu, portakal,mandalina vb.) ve taze meyve sularını tüketiniz.
– Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay tercih etmeyiniz. Çayı öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık ve limonlu içebilirsiniz veya çay yerine ıhlamur, nane, kuşburnu gibi bitki çayları alabilirsiniz.
– Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine mevsiminde, taze ve doğal besinler tüketiniz.
– Besin çeşitliliğine özen gösteriniz. Bu şekilde birçok vitamin ve mineralin vücuda alınması mümkün olacaktır.
– Sıvı alımını ihmal etmeyiniz, günde en az 8-10 bardak su içiniz.
– Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız.
– Sigara ve alkol kullanmayınız. Sigara içilen ortamlarda bulunmayınız.
– Yemek hazırlanan, pişirilen ve yenen yerlerde böcek öldürücü ilaçları bulundurmayınız. Bunların yanlışlıkla yiyecek ve içeceklere karışması veya bulaşmasının hem sizi hem de bebeğinizi etkileyeceğini unutmayınız.
– Fazla ağırlık kazanımına neden olması açısından aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınınız. Hamurlu- şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz veya şekerli-kalorisi yüksek içecekler yerine az şekerli komposto-limonata, taze meyve suyu, ayran, süt tercih edebilirsiniz. Yine yağı azaltmak için yağlı etler yerine daha az yağlı etler tüketebilirsiniz, kızartma yerine haşlama, buğulama, fırında pişirme, ızgara gibi yöntemleri seçerseniz hem sağlıklı hem de daha az yağlı bir tecih yapmış olursunuz.Acıbadem Kocaeli Hastanesi

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments