Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Sağlıklı Diyetin 21 Sırrı

  Hepimiz fazlalıklarımızdan şikayetçiyiz.

  saglikli21sir_450[1]Bazılarımız, hayatlarını birçok güzel yiyecekten mahrum kalarak geçirmelerine rağmen, diğerleri “oburca yemelerine” rağmen kilolarını korurlar.

  Eğer siz de zayıflamaya çalışıp, bir türlü beceremeyenlerdenseniz Uzman Diyetisyen Serkan Tutar 21 sağlıklı diyet sırrını sizin için açıklıyor.

  Sır 1:Buzdolabınızı light yapın:

  Siz zayıflamak istiyorsanız, ilk olarak dolabınızı zayıflatmalısınız. Tam yağlı ürünler yerine, light ürünleri tercih etmeniz günlük 200 kalori daha az almanızı sağlayacaktır.

  Sır 2: Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tüketin:

  Tam tahıl ekmeğinin kalori miktarı, beyaz ekmekten çok farklı olmasa da sağlamış olduğu tokluk süresinin uzun olması en önemli avantajdır.

  Sır 3:Düzenli uyuyun:

  Belirli saatte uyumak ve uyanmak, vücut saatinizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Bu durum metabolizma hızınızın düşme tehlikesini ortadan kaldırır. Gün içerisinde uyumak (özellikle dolu mide ile) ise metabolizma hızınızda ciddi düşüşlere neden olabilir.

  Sır 4:Sabah kahvaltıyı atlamayın:

  Kahvaltısız başlanılan günü kaybedilmiş bir gün olarak düşünebiliriz. Özellikle uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı yapmak metabolizma hızının düzenli olarak çalışmasını sağlar.

  Sır 5:Kahvaltıda doğru seçimler yapın:

  Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu sebeple tüketilen besinlerin içeriğine dikkat etmek gerekir. Peynir, ekmek, domates, salatalık, yeşillik, 4-5 zeytin ve yumurta en sağlıklı kahvaltı öğünüdür. Reçel, kakao kreması, bal ve kaymak gibi besinleri tüketmek hem fazla enerji almanızı hem de kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

  Sır 6:Atıştırmalıkları unutmayın:

  Zayıflamak için atıştırmalıklar şarttır. Önemli olan doğru zamanda doğru atıştırmalık seçimleridir. Şekerli besinler, kek, pasta, çikolata gibi besinler yerine kuruyemişler, kuru meyveler, ekmek, peynir, yoğurt, ayran ve meyveleri tercih edebilirsiniz.

  Sır 7:Öğle yemeğinde proteinli besinleri tercih edin:

  Kırmızı et ve beyaz eti öğle yemeğinde tercih etmeniz gün boyunca daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Lif içeriğinin fazla olması ve midede uzun süre kalması nedeni ile akşam yemeklerinde et ve türevlerini mümkün olduğunca tüketmekten kaçınmalısınız.

  Sır 8:Barsak hızlandırıcı besinleri tüketin:

  Kilo kaybının düzenli olarak sağlanması için barsakların iyi çalışması gerekir. Barsak sisteminde olabilecek hasarlar kilo vermenizi anında durdurur. Bu sıkıntıları yaşamamak için barsak hızlandırıcı gün kurusu, kuru siyah üzüm, kuru incir ve yaban mersini tüketmelisiniz.

  Sır 9:Egzersizi yaşam biçimi haline getirin:

  Sağlıklı beslenme gibi egzersizde belirli bir süreç olarak görülmemelidir. Hayatın her anında olması gereken egzersiz için ayırabilecek zamanınız yoksa en mantıklı seçim daha fazla yürümektir.

  Sır 10:Etiket bilgisi edinin:

  Hazır besin tüketimimiz her geçen gün artmaktadır. Bu kadar çok çeşit arasından kendiniz için doğru olan ürünü seçebilmek için etiket okuma bilgisi şarttır. Ürünlerin üzerinde yer alan light, yarım yağlı, yağsız, şekersiz gibi ibarelerin ne anlama geldiğini bilmek, besinlerin içeriğindeki yağ, protein, karbonhidrat, şeker miktarlarını incelemek doğru besin seçimi açısından önemlidir.

  Sır 11:Tok karnına alışverişe çıkın:

  Uzun süre aç kaldığınızda tüketmiş olduğunuz besinin miktarı ve içeriği artmaktadır. Aynı şekilde aç karnına alışverişe gittiğinizde özellikle şekerli besinlere daha fazla yönelirsiniz. Bunu engellemek için tok mide ile alışverişe gitmelisiniz.

  Sır 12:Öğünde protein kaynağı bulundurun:

  Özellikle ana öğünlerde herhangi bir protein kaynağının bulunması kilo verme hızınızı arttıracaktır. Sebze yemeklerinin yanında yoğurt, ayran veya cacık tüketilmelidir. Eğer ana öğünde sadece salata tüketeceksek içerisine peynir, tavuk veya balık eklenmelidir.

  Sır 13:Posalı besinleri tercih edin:

  Posa içeriği yüksek olan besinleri tüketmek daha uzun süre tokluk sağlayacağı için daha az besin tüketimini sağlayacaktır. Sebze, kurubaklagil, salata, tam tahıllı ekmek, meyve tüketimine özen göstermelisiniz.

  Sır 14:Aynı besinin tüketiminden kaçının:

  Tek bir besin ile zayıflamaya çalışmak hem diyette başarısızlığa hem de vitamin ve mineral yetersizliklerine neden olacaktır. Sadece bir besini tüketmek, kısa bir zaman sonra diyetin sizin için işkence haline dönüşmesine neden olacaktır. Sonuç yine başarılamayan diyet deneyimi.

  Sır 15:Light ürün diye sınırsız tüketmeyin:

  Light ürünler kalorisiz değildir. Bu ürünleri normalden fazla tüketmek kilo vermek yerine daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

  Sır 16:Yemekten önce su için:

  Yemeklerden önce su içmek mide hacmini doldurur ve öğünde daha az besin tüketmenizi sağlar. Öğün öncesi içilen 1-2 bardak su, yemek anında 100-150 kalori daha az almanızı sağlar.

  Sır 17:Her gün tartılmayın:

  Diyette başarıyı yakalamak için uzun bir zaman gerekir. Her gün tartıya çıkıp kilo vermeyi beklemek bazen hayal kırıklıklarına neden olabilir. Haftanın belirli bir günü, aç karnına ve aynı kıyafet ile tartılmak daha doğru bir seçim olacaktır.

  Sır 18:Tarçın ile tatlı isteğinizi bastırın:

  Tarçın tüketmek tatlı isteğini bastırmanın en kolay yoludur. Kan şekerini dengeleyen tarçını çayın, yoğurdun veya salatanın içine ekleyebilirsiniz.

  Sır 19:Günde 10000 adım atın:

  Spor yapma şansınız yoksa Dünya Sağlık Örgütünün önerisi günde 10000 adım atmanızdır. Fazla hareketin her zaman için yapacağınız diyeti desteklediğini unutmayın ve harekete geçin.

  Sır 20:Yumurtanın tokluk sağladığını unutmayın:

  Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa mümkün olduğunca sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeye özen gösterin. Yumurta hem en kaliteli protein kaynağı olması hem de tokluk sağlaması kolay kilo vermenizi sağlayacaktır.

  Sır 21:Ekmeksiz diyet yapmayın:

  Ekmeksiz yapılan diyetler genelde başarısızlık ile sonlanır. Ekmeğin içerisindeki maya sinir sistemini rahatlatması nedeni ile daha rahat diyet yapmanızı sağlayacaktır. Ekmek tüketmediğinizde, sinir sisteminiz bundan etkilenecek ve diyetiniz olumsuz sonuçlanacaktır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN