Perşembe, Aralık 2, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Sağlıklı olsa da şişman erkek erken ölüyor

  Sağlık durumu iyi olsa da kilolu erkekler erken ölüyor.

  İsveç’te yapılan araştırmanın sonuçları erkekleri üzecek.

  İsveç’te yapılan bir araştırmanın sonuçları, orta yaşlı kilolu erkeklerin bu riskler söz konusu olmasa bile hemcinslerinden daha erken öldüklerini ortaya koydu. Orta yaşlı kilolu erkekler zayıf olan aynı yaştaki hemcinslerine göre daha yüksek oranda kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, inme riski taşıyor ve daha erken ölüyorlar.

  Oysa bu çalışma sonuçlarının yayımlanmasından önce, kilolu orta yaş erkeklerin sözü edilen dolaşım sistemi hastalıkları, inme, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalıkları yoksa normal kilolu erkeklerle eşit süre yaşadıklarına inanılırdı.

  Özellikle metabolik sendrom olan kişilerde erken ölüm riskinin yüksek olduğu biliniyordu. Metabolik sendrom, kalp sorunları ve şeker hastalığı için risk faktörü olan; karın bölgesi şişmanlığı, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, düşük HDL kolesterol ve yüksek trigliserid gibi bulgulardan oluşur. Bu bulgulardan üç veya daha fazlası bulunduğunda metabolik sendrom tanısı konuyor.

  Çalışma kapsamında 30 yıl boyunca izlenen kilolu veya aşırı şişman 1700 İsveçli erkekte metabolik sendrom olmasa bile kalp krizi ve inme risklerinin arttığı tespit edildi. Bu risk aşırı şişmanlarda, kilolulara göre iki kat daha fazlaydı.

  Çalışmada ayrıca metabolik sendromlu olgular da irdelendi ve metabolik sendromlu aşırı şişman erkeklerin 2.5 kat gibi en yüksek ölüm riskine sahip oldukları görüldü. Buna ek olarak çalışma, metabolik sendromlu normal kilodaki erkeklerin de bu sendromu olmayanlara göre yüzde 63 daha fazla kalp hastalığı, inme gibi rahatsızlıklar geçirme riski olduğuna işaret ediyor.

  Herkese Sağlık Dergisi

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN