Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Sarımsakla saç bakımı

  Son yıllarda özellikle saç dökülmesine karşı kullanılan sarımsaklı saç bakım ürünleri oldukça popüler.

  Sarımsağın içinde bulunan allicin adlı bileşen hem güçlü kokuyu veriyor hem de sarımsağın sağlığa faydaları bu bileşenden geliyor. Sarımsakla saç bakımı saçları güçlendirmek, doğal bir parlaklık kazandırmak, uçlarının daha az kırılması ve saç derisinde meydana gelen kaşıntıdan kurtulmak için kullanılabilir.

  Sarımsak sadece yemeklerimizi tatlandırmakla kalmıyor kan basıncını düşürme, kalp hastalıklarından koruma, mantar ve virüs enfeksiyonlarını engelleme, kolesterolü düşürme ve damar tıkanıklığını engelleme gibi pek çok önemli işe yarıyor. Sarımsak kan dolaşımını hızlandırarak saç derisine daha fazla oksijen gitmesini ve toksinlerden temizlenmesini de sağlıyor.

  Günümüzde sarımsağın dökülen saçı tekrar çıkarması ve saçların zayıfladığı bölgede daha fazla saç çıkarması üzerine bazı araştırmalar yapılmakta. İran ve Filipinler merkezli bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar umut verici. Saçların zayıfladığı bölgelerde sarımsak jeli kullanan kişilerde kullanmayanlara oranla gözle görülür şekilde tekrar saç çıktığı ve saç kalitesinde artış sağlandığı gözlemlenmiş. Bu araştırmaların sonuçları 2007 yılında U.S. National Library of Medicine’de yayınlanmış ve 2010 yılında 6. Dünya Saç Araştırmaları Kongre’sinde katılımcılara sunulmuş.

  Sarımsakla saç bakımı için içerisinde sarımsak bulunan şampuanları kullanabilir ya da kendi sarımsaklı şampuanınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise çok ince dilimlenmiş sarımsakla saç derinize masaj yapmak. Sarımsak dilimlerini saçınızın zayıfladığı ve döküldüğü bölgeye masaj yaparak uygulayın ve 60 dakika bekletin. Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın. Daha etkili bir uygulama için zeytinyağını 5-6 saat saç derinizde bekletin. Sonra saçlarınızı normal şampuanla yıkayabilirsiniz.

  Sarımsak sağlığa faydaları ile ön plana çıkmakla birlikte bazı kişilerde yan etkiye neden olabilir. Sarımsağın en çok görülen yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü olarak görülebilir. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle çiğ sarımsağa dokunulduğunda ortaya çıkar. Bebek ve çocuklarda sarımsağın direk cilde temas ettiği uygulamalar kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN