Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Şaşılık tedavisinde 8 yaş sınırı geldi..

  Şaşılık, 7-8 yaşına kadar tedavi edilmezse göz tembelliğine sebep oluyor..

  Genellikle 2-3 yaş aralığında ortaya çıkan şaşılık, 7-8 yaşına kadar tedavi edilmezse göz tembelliğine yol açıyor. Erken teşhisle şaşılık tedavisinde yüzde 100 başarı sağlanabiliyor.

  Gözü çeşitli yönlere hareket ettirmek için her bir gözde 6 kas bulunuyor ve bu kasların birinin veya bir kaçının görevini yapmaması ya da eksik yapması şaşılığa neden oluyor. 7-8 yaşına kadar tedavi edilmeyen şaşılık, göz tembelliğinin önemli nedenlerinden biri.

  Şaşılık; hamilelikte geçirilen ağır hastalıklar, zor doğum, hamilelikte kullanılan ilaçlar, anne-babanın akraba olması, küçük yaşta geçirilen ağır ve ateşli hastalıklar, havaleler, ailede göz bozukluğu olması, şiddetli düşme ve çarpma gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

  Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen kaymaların bir kısmı yalancı kayma olarak tanımlanıyor. Yalancı kayma, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltılıcı bir görünüm. Yalancı şaşılık teşhisinin çocuk hekimi tarafından değil, uzman bir göz hekimi tarafından konması gerekiyor.

  Şaşılığın birçok çeşidi olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemal Dikici “Çocuklarda görülen şaşılığın en sık çeşidi göz bozukluğuna bağlı özellikle de hipermetropinin eşlik ettiği akomodatiftir. Bu tip kaymalarda gözlük tedavisi ile şaşılık düzeltilir. Bir diğer grup ise kırma kusurunun kısmen eşlik ettiği kaymalardır, bunlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Başka bir grupta ise çocukta göz bozukluğu yoktur, sadece kayma vardır, bunlarda ise tedavi genellikle cerrahidir. Tek göz kaymaları göz tembelliği açısından daha çok risk taşır” diyor.

  BİR YAŞINDAN ÖNCE GÖZ MUAYENESİ YAPILMALI

  Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalara da cerrahi tedavi gerektiğini vurgulayan Dr. Kemal Dikici, önemli noktanı çocuğun göz doktoruna erken yaşta götürülmesi olduğunu söylüyor: “Onun için bir yaşına kadar mutlaka çocuğun göz muayenesinden geçmesi gerekiyor. Çocuğun şaşılığı olmasa bile altta yatan kırma kusurunun zamanında düzeltilmemesi kalıcı göz tembelliği riskini de beraberinde getiriyor. İleri yaşlarda görülen şaşılıkların bir kısmını ise paralitik şaşılık dediğimiz adale felcine bağlı oluşmaktadır. Altta yatan neden travma, hipertansiyon, diyabet, MS (multipl skleroz), beyin tümörleri, anevrizma olabilir. Tedavi yöntemleri de bu nedenlere göre değişiklik gösterebilir.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN