Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Ses kısıklığını hafife almayın

  Dört hafta içinde geçmeyen ses kısıklığı durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.
  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Erkan, ses kısıklığının yüzlerce nedeni olduğunu, bunlardan bazılarının kanser belirtisi olabileceğini kaydetti.

  İyi huylu ya da kötü huylu tümörlerin ses kısıklığına neden olabileceğini ifade eden Erkan şunları söyledi: “Her türlü enfeksiyonlar, tahrişler, bağırmak, ses kısıklığına neden olabilir…

  “Cerrahi müdahalelerde, fonksiyonel bozukluklarda, ses tellerinin hareketini sağlayan sinirlerdeki problemlerde, gırtlak ve troid ameliyatlarından sonra ses tellerinde meydana gelecek problemlerde ses kısıklığı ortaya çıkabilir…

  “Bir de gırtlağın kendisiyle ilgili müdahalelerden sonra problemler olabilir. Eğer tedaviye rağmen ses kısıklığı dört hafta içinde geçmediyse mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.”

  Halk arasında hastanın sırtına karabiber ve bal karışımı sürmenin ses kısıklığına iyi geldiği yönünde yanlış bir inanış olduğuna işaret eden Erkan, bu gibi inanışların tedaviyi geciktirdiğini anlattı.

  Erkan, “tuzruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalların solunması boğazda yanıklara ve ses kısıklığına neden olabilir. Eğer bu maddeler mutlaka kullanılacaksa maske takılmalı ve ortam iyi havalandırılmalıdır” dedi.

  Erkan, sesin kötü kullanımı ve üşütme sonucu ortaya çıkan ses kısıklığının kendiliğinden geçebileceğini belirtti.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN