Pazartesi, Temmuz 22, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Şiddetli geçimsiz ama çok mutlu

  Evet, şaşırtıcı ama yapılan araştırmalar, şiddetli geçimsiz de olsalar, çiftlerin evliliklerinden mutluluk duyabildiklerini gösteriyor.

  Eğer eşinizle sürekli tartışıyorsanız; yeni yapılan bir çalışma, gelecek yıl, soraki yıl ve daha sonrasında da bu tartışmaların devam edeceğini gösteriyor.

  Ohio State Universitesi’nden Profesör Dr. Claire Kamp Dush, çatışmaların evlilik boyunca oldukça sabit olduğunu söylüyor. Ancak haberlerin hepsi tamamen kötü değil. Çünkü, yüksek çatışma, evliliğinizde mutsuz olduğunuz anlamına gelmiyor.

  Dr. Kamp Dush, yüksek çatışmanın (yani şiddetli geçimsizlik de denebilir) yüksek oranda boşanma nedeni olduğunu, ama her zaman da boşanmayı gerektirmediğini ifade ediyor. Kendisinin araştırmalarına göre 1000 çift arasında %14 “şiddetli geçimsiz” olduğu halde “çok mutlu” olarak tanımlanmış.

  Çiftlerin kavgayı mı yoksa evlilikte kavga olmasını mı sevdikleri bilinmiyor.

  Çatışmanın düşük olduğu evlilikte çiftlerin kararları ortaklaşa aldıkları saptandı. Çok yüksek çatışma olmayan evliliklerde, çiftlerin daha dindar ve daha mutlu oldukları ve daha az boşandıkları bulundu.

  Daha az boşanma oranı görülen evliliklerde, erkeklerin ev işlerine yardımcı oldukları; bu çiftlerin daha az çatışma yaşadıkları ve daha mutlu oldukları kaydedildi.

  Dr. Kamp Dush ve ekibi “Marital Instability Over the Life Course Survey” ile oluşan datayı kullandılar. Araştırma 1980’de başladı. 2033 kişi ile telefonda görüşme yapıldı. 2000 yılına kadar beş ve daha fazla defa bu çiftler arandı ve 1000 çift, 20 yıl boyunca takip edildi.

  Araştırma Journal of Family Issues’de yayınlandı.

  Çiftler için bazı öneriler

  Çiftlerin birlikte karar almaları, görüşlerini paylaşmaları oldukça önemli ve yardımcı bir unsurdur. Bunun dışında boşanmaya direnen çiftlerin evlilikleri hayat boyu sürüyor. Çünkü bu çiftler hayat boyu evliliğin mümkün olduğuna inanıyorlar, daha mutlu hissediyorlar ve daha az çatışıyorlar.

  İyi bir evlilik için karşılıklı sorumluluk ve yapıcı iletişim oldukça önemli. Küçük sorunları büyümeden çözmeye çalışmak gerekiyor. Savaşmak yerine, yapıcı ve pozitif bir yaklaşımla sorunların üstüne gidilmeli.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN