Salı, Ekim 26, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Sigara kemik sağlığını nasıl etkiliyor kırıkların iyileşme sürecini uzatıyor!

  Sigara kemik sağlığını nasıl etkiliyor? Sağlığa birçok zararı bulunan sigara vücutta oluşan kırıkların iyileşme sürecini de uzatıyor. İşte nedeni!

  Sigaranın bilimsel olarak birçok sağlık problemine yol açtığını artık hepimiz biliyoruz. Bu sağlık problemlerinden biri ise sigara içen insanların, içmeyenlere göre vücutlarındaki kırıkların iyileşme süresinin daha uzun olması durumudur. Son yapılan araştırmalar sigara içen insanların vücutlarında oluşan kırıkların diğer kişilere göre, iyileşme sürecinin daha uzun olduğunu ortaya koydu. Peki sigara kemik gelişimini nasıl etkiliyor? Sigaradan kurtulmak mümkün mü? İşte bu soruların yanıtlarını  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım elmaelma.com okurları için yanıtladı.

   Kırıklar İyileşmiyor, Cerrahilerin Ardından Enfeksiyonlara Sebep Oluyor

  Kırık sonrası kemiğin ilgili bölgesinde kanlanma ve beslenme ihtiyacının arttığına dikkat çeken Op. Dr. Yıldırım, “Bu ihtiyaca cevap verilemediği takdirde ve hücre yenilenmesi geciktiğinde kırık bölgede kaynama yavaşlamakta ve kaynamama riski artmaktadır. Sigara alışkanlığı kan damarlarını tıkayarak hücre yenilenmesini geciktirmektedir.” diye belirtti.

  Ortopedik cerrahilerden sonra da sigara kullanımının beklenen faydayı azalttığını belirterek, “Bu sebeple elektif diye gruplanan acil olmayan cerrahiler planlanırken hastanın sigarayı bırakması istenir ve hatta eğer bırakılamazsa cerrahi kararından vazgeçmek gündeme gelebilir. 2018 yılında eklem artroplastileri ile ilgili dünyaca saygın bir bilimsel dergide yayınlanan rapora göre, sigara kullanımına devam edilmesi kalça ve diz protezi sonrası yara yerinde ve protez çevresinde enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Aynı rapordaki veriler sigara ameliyattan ne kadar uzun süre önce bırakılırsa yara ve protez enfeksiyonu riskinin o kadar azaldığını göstermektedir.” diye konuştu.

   Sigaradan Kurtulmak Mümkün!

  Günümüzde sigara alışkanlığından kurtulmak için gerek psikolojik gerekse ilaç anlamında birçok farklı tedavi metodu bulunduğunu belirterek  “Sigaranın sadece ortopedi alanında verdiği zararı düşünürsek, tüm vücudumuza verdiği zararın büyüklüğü ortaya çıkıyor. Bu zararlıdan kurtulmanın hem olası cerrahilerin başarısını arttıracağını hem de hayat standartlarımızı yükselteceğini bilerek tıbbi yardım istemekten çekinilmemelidir.” diye belirtti. Konuyla ilgili doktorlara da büyük görevler düştüğünü belirtti. Bunun yanı sıra  “Her zaman genel geçer kurallara göre değil, hasta odaklı kararlar vermesi gereken biz hekimler
  sigara alışkanlığı konusunda son derece hassas davranmalı ve hastalarımızın bu tür alışkanlıklarını sorgulayıp gerekli tavsiye ve yönlendirmeleri çekinmeden aktarmalıdır.” şeklinde konuştu.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN