Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Şimdi Bahar Temizliği Zamanı!

  Evinizi baharın cıvıl cıvıl havasına hazırlamak istiyor ama bir türlü nerden başlayacağınızı bilemiyor musunuz?

  Bahar temizliğinize başlamadan önce kendinizi ve evinizi temizlik moduna sokmanız çok önemli. İşe bir liste çıkararak başlayın. Gerekiyorsa oda oda neler yapacağınızı yazın ve bu listeye sadık kalmaya çalışın.

  Temizlik yaparken sıkılmamanız ve enerjinizi yüksek tutabilmeniz için mutlaka müzik açın. Temizlik yaparken size zaman kaybettirecek şeyleri elinizin altından kaldırın. Örneğin halıları sarın, banyodaki havlu, sabun, tuvalet kağıdı gibi şeyleri bir sepete doldurun. En önemlisi her şeyi bir günde yapmaya çalışmayın. Programınızı günlere bölün böylece hem daha az yorulursunuz hem de hiçbir yeri atlamadan detaylı bir temizlik yapmış olursunuz.

  Genel temizlik

  Şimdi temizliğe başlamaya hazırsınız! öncelikle detaya inmeden, tüm evde yapmanız gereken genel işlerden başlayın. Evi süpürün, perdeleri çıkarıp makineye atın, camların içlerini, silebiliyorsanız dışlarını silin, toz alırken kolaylık olması için kitaplıkları boşaltın ve halıları havalandırmak için balkona veya varsa bahçeye çıkartın.

  Mutfak

  İşe mutfaktan başlayın. Böylece genel temizliği ve mutfağı bir günde bitirebilirsiniz. Buzdolabınızı mutfak setine boşaltın. İçini bir güzel sildikten sonra, gerekli ayıklamaları yaparak malzemelerinizi geri yerleştirin. Sıra, mutfak dolaplarınızda ve çekmecelerinizde. Şimdi onların içini boşaltıp bir güzel silin ve yine kullanmadığınız tabak, çanak, bardak ne varsa bir poşete doldurun. Dolaplarınızın ve çekmecelerinizin içini bir güzel silin ve eşyalarınızı kolay erişebileceğiniz bir şekilde yerleştirin. Böylece ilk hamlenizde dağılmalarını önlemiş olursunuz. Eğer arkasına ulaşabileceğiniz dolap, fırın gibi şeyler varsa mutlaka bunları yerinden çıkarıp, arkasını temizleyin. Ne halde olduklarına inanamayabilirsiniz! Son olarak lavabonuzu ovun, yerleri silin ve mutfaktan çıkın. Artık mutfağınız bahara hazır!

  Banyo

  Eğer hala zamanınız ve haliniz varsa banyodan devam edin ya da banyoyu diğer güne bırakın. Ama banyo temizliğine başladığınızda öncelikle banyo paspaslarınızın durumuna bir bakın. Eğer fazla eskimişlerse, elden çıkartmanın vakti gelmiş demektir. Banyo perdeniz varsa banyo perdenizi, yoksa duşa kabininizi ve duş teknenizi bir güzel yıkayın. Kozmetik ürünlerinizi ayıklayın, kullanmadıklarınızı veya eskiyenleri atın. Banyo dolaplarınızı boşaltın. İçlerini iyice silin. Eşyalarınızı düzgün bir biçimde yerleştirin. Lavaboyu ve klozeti ovun, yerleri silip banyodan çıkın. Bahar temizliğinizin büyük bir kısmını tamamlamış durumdasınız sıra salonda

  Salon

  Kanepeleri öne doğru çekin, minderlerini çıkarın, arkalarınızı ve iç kenarlarını bir güzel süpürün. Aksesuarlarınızdan eleyebileceklerinizi eleyin, kalanların tozunu alıp yerlerine yerleştirin. örümcek ağlarına karşı duvarların köşelerini iyice gözden geçirin. Kütüphanenizin tozunu alıp, kitaplarınızı geri yerleştirin. Avizenin kenarlarını, üstlerini silmeyi unutmayın, yüksekte durdukları için bu detay genelde atlanır. Geri kalanları zaten genel temizlikte halletmiş olduğunuz için salonunuzun temizliği çok daha kısa sürecektir.

  Yatak odası

  Sıra geldi son bölüme; yatak odanız. Yorganınızı havalanması için dışarı çıkartın. O havalanırken yatak takımlarınızı yıkmaya atın ve gardırobunuzun karşısına geçin. Kullanmadığınız eşyalarınız varsa, yazlık kışlık değişimi yapmadan önce, işinizi kolaylaştırmak için onları elden çıkarın. Şifonyerinizin üzerinde boşu boşuna durup, sadece toz tutmaya yarayan şeyleri de elden çıkarın. çekmecelerinizi gözden geçirin, dağınık olanları düzenleyin ve gereksiz olan şeyleri atın. Genel temizlikte yerleri süpürüp silmiştiniz, camları da. O zaman yatak odanızla da işiniz bitti sayılır. Yorganınızı içeri alın, yatak takımınızı yenileyin. Her ihtimale karşı yerleri bir kez daha silin ve yatak odanızdan çıkın

  Şimdi eviniz de bahar gibi pırıl pırıl, mis gibi. Artık bu harika mevsimin keyfine varabilirsiniz!…

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN