Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Sindrella estetiği yaptırın!

  Küçük ve zarif ayaklara sahip olmak için ‘Sindrella Estetiği’ yaptıranların sayısı gün geçtikçe artıyor.

  Ancak uzmanlar, ayak parmaklarının boyunun uzatılması ya da kısaltılması anlamına gelen “Sinderalla ayak estetiği”nin yürüme fonksiyonlarını bozabileceği uyarısında bulunuyor. Estetik gerekçesiyle ayak yapısının inceltilmesi ya da parmak boylarının değiştirilmesi ise son derece sakıncalı.

  Transmed’de Cuma ve Cumartesi günleri hizmet verecek olan Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can, “Ayakta özellikle baş parmağın kısaltılması ya da uzatılması vücuttaki ağırlık dağılımını değiştirir. Özellikle kasların çalışmasıyla ilgili dengeler bozulur, kaslarda belirgin incelme ya da kalınlaşma olur. Böylece hem estetik görünüm hem de tıbbi açıdan fonksiyonlar olumsuz etkilenir. Üstelik olumsuz etkiler anında değil de gelişecek dejenerasyona bağlı olarak ağrı ile birlikte artık geri dönüşümü mümkün olmayan bir noktaya gelindiğinde ortaya çıkabilir.”

  Ağrılı problemlere çözüm estetik cerrahide

  Prof. Dr. Zeki Can, ameliyatın zorunlu olduğu durumlarda estetik cerrahinin yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Can uygulanması hastalara fayda sağlayan estetik cerrahi operasyonları şu şekilde sıralıyor:

  İleri yaşlarda görülen ve Halluks Valgus dediğimiz baş parmağın dışarı doğru açılanmasıyla ortaya çıkan ağrılı durum, ileri boyutlara geldiğinde cerrahi müdahaleyi zorunlu hale getirebiliyor. Bu noktada yapılan bir düzeltme, kişin yaşam kalitesini arttırıyor. Ayrıca, çekiç parmak denilen ve ayak başparmağının çok büyük olması durumu cerrahi müdahale ile küçültülmeyi gerektirebiliyor.

  Sindaktili denilen ve parmakların birbirlerine yapışık olması anlamına gelen deformiteye yine estetik cerrahi çözüm sunuyor.

  Kemik yapısını bozmayacak cerrahi olmayan girişimler konfor ve estetik sunuyor

  Ayak tabanı ve kenarlarında oluşabilen ve callus adı verilen nasırlar ya da tırnak yataklarında oluşabilecek tırnak batmalarının cerrahi olarak tedavi edilmesi ise hem kişiyi rahatlatıyor hem de görüntüde düzelme sağlıyor.

  El sırtında olduğu gibi ayak sırtında da yaşlanmayla birlikte cilt görünümü bozuluyor. Bu görüntü otolog yağ enjeksiyonu gibi dolgu maddeleriyle iyileştirilebiliyor. Bunların yanı sıra epilasyon ve terleme sorunun giderilmesine bağlı uygulamalar da kemik yapısını bozmayacak cerrahi olmayan girişimler arasında yer alıyor.

  Kaynak: Milliyet

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN