Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Smear testi ne sıklıkla yapılmalı kadın hastalıklarından korunmak için…

  Kadın hastalıklarında riskli hastalıkların erken teşhisi için smear testi hakkında merak ettiklerinizi elmaelma.com olarak hazırladık!

  Özellikle riskli kadınsal hastalıkların erken teşhisi için smear testi yapılması şart! Peki kadınsal hastalıkların önüne geçmek için smear testi ne sıklıkla yapılmalı? Kadınlar arasında sıklıkla konuşulan sorunun cevabını Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu smear testi hakkında bilgilendirdi.

  RİSKİ HASTALIKLARIN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN SMEAR TESTİ…

  Popsmear testinin normalde 25 yaşın üzerindeki ya da ilk ilişkisinden itibaren 1 yıl ve üzeri geçmiş kadınlarda senede bir kez yapılması uygundur. Yakın zamana kadarki bilgimiz de buydu, açıkçası. Halen daha yaptığımız rutin uygulama bu. Fakat biz popsmear testinin yanına çok uzun zamandır HPV virüs taramasını da ekledik. Bu HPV virüsü rahim ağzı kanseri yapan bir virüs olduğu için hastada bunun olup olmadığını bakıyoruz.

  Varsa da düşük ya da yüksek risk tipi taşıyıp taşımadığına bakarak sinir sıklığını belirliyoruz. Eskiden her hastaya rutin, yıllık bakılırken şimdi HPV virüsünün yüksek riskli tiplerinden birine sahipse altı ayda bir, eğer ki bu virüse hiç sahip olmamışsa 3 yılda bir popsmear yapılmasını uygun görüyoruz. Ama HPV virüsü var ama düşük riski varsa yıllık rutin kontrole devam ediyoruz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN