Perşembe, Nisan 18, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Strese son!

  Stresten kurtulmak için gülümseyin ve meditasyon yapın.
  Trafik, stres, yorgunluk ve pazartesi sendromu derken hayat, zaman zaman çekilmez bir hal alabilir. Kimileri gün boyu çay ve kahve içerek rahatlamaya çalışırken kimileri ise sakinleştiricilere sığınır. Peki bunlara muhtaç olmadan rahatlamak için neler yapılabilir. İşte, size kısacık bir zaman diliminde içinizi huzurla doldurmanın yolları…

  Tebessüm ederek rahatlayın

  Gülümsemek her zaman çok önemlidir. Bunun için sabah yataktan kalkarken gülümseyerek beyninizi uyarın. Gülümsemek hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatacak etkili bir ilaçtır. Bu sizi hem mutlu eder hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca entelektüel performansınızı da artırır.

  Kendinizin masörü olun

  Vücudunuza masaj yaparak tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Aromaterapi uzmanları, hemen etkisini gösteren iki masaj yöntemi öneriyor. Hem de bu masajları kendi kendinize çok rahat uygulayabilirsiniz. Öncelikle baş parmağınızı kaş kemiğinizin altı ile gözkapağınızın üstüne yerleştirip, işaret parmağınızla elmacık kemiklerinin üzerine bastırın. Her iki parmakla birkaç dakika ‘8’ çizin. İkincisinde ise baş ve işaret parmaklarınızın arasında bulunan noktaya bastırıp hafifçe masaj yapın. Gevşemenizin yanı sıra enerjik olmanızı da sağlayan bu teknik, ağrı ve stresi de azaltıyor. Bunu gün içinde iki elinize de uygulamanızda fayda var.

  Derin derin nefes alın

  Meditasyonla konsantrasyonunuzu artırıp gençleşebilirsiniz. Aklınız sürekli olarak işle ilgili yetiştirmeniz gereken çalışmalarla doluysa, sürekli ‘nasıl yapacağım?’ ve ‘neden öyle yaptım ki!’ diye düşünüyorsanız, yaşadığınız ana odaklanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu durum, öğle yemeğinin ardından yaşanan enerji düşüşüyle daha da zor bir hal alır. Bunun için meditasyon ilk seçeneğiniz olmalı. Basit egzersizler, sayesinde zihin yükünden kurtulmanızı sağlayan yöntem, zekanızı kuvvetlendirmenizi de sağlar. Meditasyon sayesinde stresten kurtulmak için loş bir odaya da ihtiyacınız yok! Tek yapmanız gereken iş yerinizdeki sandalyenizde rahat bir pozisyona geçip, gözlerinizi kapatıp, derin derin nefes almak. Bu sırada nefesinizin vücudunuzun içinde diyaframa kadar yol alışını ve sonra ağızdan geri çıkışını gözünüzde canlandırmayı da deneyin. Ardından midenizde bir mum yandığını ve aldığınız her nefeste alevinin titrediğini hayal edin. Bu alevin güçlü bir şekilde parladığını düşünün ve bakarak şu cümleyi kurun: “Ben başarılı ve güçlüyüm!” Ardından derin nefes alın ve mumu üfleyin. Gözlerinizi açtığınızda ne kadar dinç olduğunuza inanamayacaksınız.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN