Stresi Kendinize Gülerek Yenin!

0
19

Yaşam koçu İsmail Karasu, hayatta başarılı olmamızı engelleyen olumsuzluklarla başa çıkmanın yollarını anlatıyor.

Yaşam koçu İsmail Karasu’ya göre, başarılı insan demek, yaptığı hatalardan ders çıkaran ve sonucu kendi için olumluya çeviren insan demek.

İsmail Karasu, başarı olmanın, hayatın olumsuzlukları ile başa çıkmanın yollarını açıklıyor.

“En başarılı insanlar, yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenen ve başarısızlıkları fırsatlara çevirenlerdir. Her bilimsel buluş, her iş girişimi ve her mutlu evlilik bir dizi başarısızlığın sonucunda oluşur. Hiç kimse bunları yaşamadan başarısız olamaz.

Başarısızlık sizin az da olsa çaba harcadığınızın göstergesidir. Bu iyi bir şey. Başarısızlık size birşeyi yapmanın daha iyi yolunu öğrenmeniz için fırsat tanır. Bu da olumlu bir şeydir. Bir başarısızlık size bir şey öğretir ve deneyimlerinize deneyim katar. Bu çok yararlı bir durumdur. Başarısızlık bir sonuçtur, geçici bir güvensizlik ve bir basamak taşıdır. Ona vereceğimiz karşılık, onun bize ne dereceye kadar yardımcı olabileceğini belirler.

“Zavallı Ben” Hastalığı

Tavır ve tutum her şeydir. Olumsuz bir düşünce bir diğerini doğurur, o da başka bir tanesini doğurur ve sonuçta bir olumsuz düşünce ailesine sahip olursunuz. Bunlardan yeterince elde ettiğinizde, ZAVALLI BEN hastalığı gündeme gelir ve kontrolü ele alır.

Dr. John Maxwell “Hayata ve kendisine gülebilen bir insan, yaşamda stresi yenmiş demektir. Eğer iyi bir mizah anlayışına sahipseniz, merdiveni çok daha hızlı tırmanacak ve bu yükselişten çok büyük zevk alacaksınız demektir. Böylece diğer insanlarla iletişiminizde kolaylaşır, çünkü mizah anlayışına sahip insanlar çok daha kolay iletişim kurarlar, takım ruhu kuvvetlenir ve üretkenlik artar,” diyor.

Fırsatların Üstüne Gidin!

Fırsatlar elinize ender olarak geçer. Bunların üstüne üstüne gitmelisiniz . Çoğu durumda, sizinle yaşamdaki fırsatlar arasında birçok engel bulunur. Sizlere yaşamın her alanında, ön sıralarda boş yerler bulunduğunu belirtmek isterim. Zirvede ise çok az yer vardır, herkes çıkıp oturamaz. Ve şunu sakın unutmayın ki zirvede yerler sizin ayağınıza gelerek oturmanızı beklemez. Oraya sizin çıkmanız, bu yerleri elde ederek sizin oturmanız lazımdır?

Unutmayın, nereden başladığınız değil nereye ulaştığınız önemlidir. Colin Powell’in ilk işi lokantada yerleri süpürmekti. O en iyi temizlikçi ünvanını elde etmeye karar verdi. Aynı tavrı askeriyeye de taşıdı.

Bir meşe palamudunun içinde meşe ağacı vardır fakat eğer bu meşe palamudunun yere düşmesine izin verilmezse, içindeki meşe ağacı hiçbir zaman yaşayamaz. İşte, aynı şey sizin içinizdeki başarı tohumları için de geçerlidir. Şimdi bir şansınız var- içinizdeki tohumları büyütün ve kullanın, ya “meşe ağacınızı” olgunluğa ulaştırın ya da onun ölüp gitmesine göz yumun. Sürekli okuyun. İçinizdeki tohumların olgunlaşması için gerekli olan umut, besin ve gübre sizin ellerinizin arasındadır.

Geçmişimin ne kadar iyi ya da kötü olduğuna önem vermiyorum, şu anda içinde bulunduğum ortamın ne kadar iyi ya da kötü olduğunu umursamıyorum, geleceğimin daha iyi ya da kötü olmasını sağlamak için şu anda yapabileceğim bazı şeyler var, ve bunlar tamamıyla benim seçimim.

Dünyayı Değil, Kendi İç Dünyanızı Değiştirin

Dünyayı değiştiremeyebilirsiniz fakat kendi dünyanızı değiştirmeyi başardığınızda, kullandığınız kelimeler ve yaptığınız işler aracılığıyla hiçbir zaman tanışamayacağınız insanların dünyalarını değiştirme yolunda büyük bir aşama kaydetmiş olursunuz. Bu çok önemlidir.Dünyayı daha iyiye doğru değiştirdiğinizde, kendinizi çevrenizdeki insanların dünyalarını değiştirebileceğiniz bir konuma yerleştirmiş olursunuz.

İnsanlar neden yeteneklerini geliştirmez ve kullanmazlar? Çoğu kişi yeteneklerini inkar etmeyi bir kolaylık olarak görürler. Bu insanlar “Zavallı ben”, “ben sadece bir ev kadınıyım” ya da “ben sadece bir lise mezunuyum” gibi bahaneler öne sürerler.

Ertelemeyin!

İnsanların yeteneklerini kullanmamalarının ikinci sebebi olarak da işi ağırdan alıp ertelemeyi gösteriyor. Bu insanlar yeteneklerini “bir gün yapacağım” olmayan bir gelecekte kullanacaklar.

Yeteneklerimizi kullanmamamızın diğer bir sebebinin de korku olduğuna inanıyorum. Çoğu kişi, başarısızlığın bir insan değil de bir sonuç olduğunu anlamaz, dolayısıyla da güvende olmak için hiçbir şey yapmama yolunu seçer.

İnsanların yeteneklerini kullanmamalarının dördüncü sebebi sorumsuzluklarıdır. Başarısızlıkları yüzünden diğer şeyleri ve diğer insanları suçlamak onlar için daha kolaydır. Başarısızlıklarının sorumluluğunu üstlenmezler ve bu yolda sistemi suçlamaktan çekinmezler.

İki Cümleye Dikkat!

“Şu iki cümle her şeyi anlatıyor: Yapacağım her şey benim elimdedir. Çözüm, derhal uygulamaya geçmektir.”

Geçmişteki, yaşantınıza baktığınızda “Şunu yapmayı isterdim” demeyi mi yoksa “yaptığımdan memnunum, iyi ki yaptım” demeyi mi istersiniz.

Eğer kim olduğunuzdan ya da nerede olduğunuzdan memnun değilseniz sakın üzülüp kaygılanmayın çünkü kim olduğunuza ya da nerede olduğunuza bağımlı kalmış değilsiniz. Gelişebilirsiniz. Değişebilirsiniz. Olduğunuzdan daha fazlasını olabilirsiniz. Ben size inanıyorum. Ya siz kendinize inanıyor musunuz?”

Yaşam Koçu
İsmail Karasu
http://www.bilgiver.com/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir