Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Stresliyken yemeğe sarılmayın

  Ne zaman eşinizle tartışsanız, işinizde sorun yaşasanız ya da bebeğinizle ilgili stres yaratacak bir şey olsa kısacası ne zaman bir şeyler canınızı sıksa kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz?

  Bu gibi durumlarda yemek yemeye sarılmak her zaman en iyi çözüm olmayabilir, hatta kilonuz artacağından stresinizin büyümesine de yol açabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk’tan stresli dönemlerde nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında bilgi aldık.

  Tek tip beslenme, yetersiz karbonhidrat alımı, aşırı yağlı yiyecek tüketimi, alkol ve aşırı kafein alımı, depresif duygu durumunuzu artırabilir. Uzun süre aç kalmak ve düzensiz saatlerde beslenmekse; kan şekeri düşüklüğü, sinirlilik, tahammülsüzlük gibi sıkıntılar yaratır.
  Rahatlamayı sağlayan sıvı içeceklere ağırlık verebilirsiniz. Özellikle bitki çaylarından elma çayı ve melisanın dinlendirici özelliğini es geçmeyin.

  Doymuş yağ ile zengin pastane ürünleri, hamurlu ve şerbetli tatlılar, fast-food, şarküteri ürünleri ve kızartmaların kişileri uykulu, yorgun hissettirebilir. Poğaça ve açma gibi katı yağlı yiyecekler yerine kepekli ekmek arası peynir veya üzümlü veya cevizli bir ince dilim kek çok daha iyi bir alternatif olabilir.

  Günde en azından bir öğün protein içeriği yüksek gıdalara yer verin. Proteinsiz beslenirseniz; hem metobolizma hızınız düşer, hem de vücudunuzda kansızlık, halsizlik ve kas kaybı oluşur. Bu da güçsüz ve yorgun hissetmenize sebep olur.

  Çok demli çay, aşırı kahve ya da kola tüketimi kansızlık ve demir eksikliğine yol açabilir.

  Stresli dönemlerinizde artan adrenalin düzeyine bağlı olarak, portakal, kivi, biber, patates ve brokoli gibi C vitamini yüksek yiyecekler yiyebilirsiniz. Havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı-turuncu meyveler de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

  Stresliyseniz, 15- 20 dakika ayırarak derin nefes alıp vermek, 15-20 dakika yerde oturarak hafif bir müzik eşliğinde boyun ve diğer vücut egzersizleri yapmak ve orta tempolu bir yürüyüş yapmak da çok iyi hissettirecektir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN