Su içmenizi gerektiren 10 sebep

0
47

Siz de su içmeyenlerdenseniz, bu haberden sonra başlayabilirsiniz.

Susuz bir yaşamı hayal bile edemeyiz. Vücudumuzun birçok işlevini düzenli ve düzgün olarak yerine getirebilmek için gerekli olmasının yanında su, zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırmak ve bazı organlarımızın kendini temizlemesine yardım etmek gibi işlevlere de sahiptir. İşte, su içmenizi gerektiren 10 sebep.

Baş ağrılarını azaltır

Eğer yeteri kadar su içmiyorsak, vücudumuz bazı hayatî işlemleri yapabilmek için, vücudun çeşitli bölümlerindeki suyu kullanmaya başlar. Bu durumdan en çok etkilenen kısım beynimizdir. Yeteri kadar su içmediğimizde baş ağrılarına karşı daha hassas oluruz.

Odaklanma ve düşünme

Beynimiz düzgün çalışmak için suya ihtiyaç duyduğundan, yeteri kadar su içmiyorsak odaklanma ve verimli düşünme yeteneklerimizde azalma olur. Sıcağa ve su kaybına maruz kalanların ilk önce mantıklı düşünme yeteneklerini yitirmesi ve sanrılar görmesi de bu sebeptendir.

Sindirim ve boşaltım sistemi için gereklidir

Yiyeceklerin sindirilmesi ve vücuttan atılması işlerinin düzenli yapılabilmesi de yeteri kadar su içmekle yakında ilgilidir. Yeteri kadar su içmemek kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarının nedenlerindendir.

Çok önemli bir hammaddedir

Su, vücudumuzun kendi işlevleri için ürettiği birçok kimyasalın da hammaddesidir. Bunlar doğru ve yeterli miktarda üretilmediğinde vücudumuz, birçok işlevini yerine getiremez. Ayrıca yine vücut içinde gerçekleşen birçok kimyasal tepkime için de vazgeçilmezdir.

Eklemler ve kaslar için gereklidir

Su, eklemlerde bulunan ve sürtünmeyi azaltmaya yarayan eklem sıvısının üretimi için de gereklidir. Ayrıca kasların da düzgün çalışabilmek için yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir cilt için gereklidir

Düzenli su içmek, cildimizi içeriden nemlendirerek, sağlığını ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Vücut sıcaklığını düzenler

Su vücudumuzun aşırı ısınmasını önlemek için de kullanılır. Cildimiz bunu, terleme yoluyla yapar. Biz terlediğimizi hissetmesek de gün boyunca, az ya da çok, terleriz ve vücut sıcaklığımız bu şekilde ayarlanır.

Hareketli bir yaşam için şarttır

Egzersiz ya da çok hareketli olmak, fazladan su kaybına neden olur. Yalnızca terle değil, soluk alıp verdikçe, akciğerlerimizden de su kaybederiz. Hareketli bir yaşamı sürdürebilmek ya da egzersizlerimizi yapabilmek için düzenli ve yeterli miktarda su içmeliyiz.

Vücudu temizler

Vücudumuzda biriken toksinler ve diğer bazı atık maddeler suyla birlikte dışarı atılır.

Böbrekleri temizler

Böbreklerimiz kanımızdaki atık maddeleri süzer ve vücuttan atılmasını sağlar. Yeteri kadar su içmediğimizde, idrarımızın rengi ve kokusu yoğunlaşır. Bunun nedeni böbreklerimizin, vücudumuzun daha fazla su kaybetmesini önlemeye çalışmasıdır. Ancak bu işlem böbrekleri normalden fazla yorar. Yeteri kadar su içmemeyi alışkanlık edinmiş kişilerde böbrek taşı görülme olasılığı daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments