Cuma, Eylül 24, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Taktığımız Maskeleri 8 Saat Taşıyoruz

  Uzmanlar hastaların kendilerini dürüstçe ortaya koyabilecekleri 24 saat süren Maraton Terapileri tercih ediyor.

  Takındığımız maskeleri en fazla 8 saat taşıyabiliyoruz….

  Hepimizin kendimizi olduğumuzdan daha iyi gösterme çabamız vardır. İyi bir ebeveyn, mükemmel bir eş, faydalı bir evlat. Hoşgörülü, entelektüel, saygılı, kendine güvenen ve alçak gönüllü…

  Biliniz ki bu maskeleri aralıksız en fazla 8 saat taşıyabiliyoruz.

  Bu sebeple uzmanlar, uzun süreli terapileri hızlandırmak adına terapi yöntemlerden biri olan ve en az 24 saat süren ‘Maraton Terapi’leri tercih etmeye başladı.

  Maraton Terapi Nedir?

  Normal terapiler yaklaşık 1 saat sürer. Biz kişilerin kendilerini rahatça ortaya koyabilecekleri, 24 saat süren bu terapiye ‘Maraton Terapi’ diyoruz. Terapiye katılan kişilerin birbirini tanımaması rahatlık açısından tercih edilyoruz. Özellikle eşlerin birlikte katılması bu nedenle doğru değildir. Terapide kişi sayısı 6, 8 ya da 10 olabilir. Kişi seçimlerinde cinsiyet, yaş, içedönüklük ve dışadönüklük dengesi sağlanmalıdır. Katılacak kişiler genel bir değerlendirmeden geçirilip grubun verimli olması için en iyi şartları oluşturmalıdır.

  Konular Önceden Belirlenmiyor

  İnsanlar Yalın bir halde örtünmeden sorunları ne ise onu paylaşmaya başlıyor. Kişiler kendini 8 saatin sonunda ele vermeye başlıyor. Kullandığı maskeler bir bir düşüyor , artık kendisini gizleyemediği için her şeyi rahatlıkla ortaya dökülüyor.

  Kişilerde 9 saatten sonra kırılmalar başlar ve çok hızlı bir şekilde devam eder, yıllarca içinde bastırdıklarını yavaş yavaş ortaya çıkarmaya başlarlar. Bu ortaya koyma durumu, kişileri ilkönce rahatlatan bir duygudur fakat, sonrasında kişi kendisinden bir şeyler gittiği hissine kapılarak telaşlanabilir. Terapistin yönlendirmesi ile kişinin sorunuyla yüzleşmesi artık gerçekleşmiş olur, sonraki yaşamında ise rahatlık ve huzur duygusunun yerleşmiş olması beklenir.

  Empati Yeteneğini Artırıyor

  Bu terapi diğerlerine göre daha zor ve yorucudur. 24 saat uyanık ve zihinsel olarak aktif olmak grup ve terapist açısından çok kolay değildir. Terapi sonucunda psikolojik anlamda kendilerini yeni keşfettiklerini kabul eden çok kişi olur. Kişiler grup içinde empati yapmayı öğrenerek bunu yaşantılarında uygulamaya hazır hale gelirler.
  Özellikle evlenecek çiftler için birbirini daha iyi görebilmeleri ve tanıyabilmeleri için en az 24 saat baş başa kalmalarını öneririm.

  Semra Kartal Özalaybey
  semra@dies.gen.tr

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN