Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Taze babalara ipuçları: Bebeklerde emzik kullanımı

  Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı yaş ilerledikçe hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olabilir.

  Bebeğin doğum ile birlikte gelen en önemli refleksi emme refleksidir. Emme içgüdüsünü tatmin ettiğinden, emzik bebek için önemli bir rahatlatıcıdır, tabiî ki ilerde bir bağımlılığa dönüşmediği sürece. Bu da aslında ebeveynlerin bilinçli davranış ve eğitimiyle, korkulacak ve endişe yaratacak bir durum değildir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı yaş ilerledikçe hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olabilir.

  Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  Yukarıda da değindiğimiz gibi uzun süreli kullanım ilerleyen zamanlarda fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilir. Uzun süreli ve bağımlılık derecesinde kullanım fiziksel olarak diş ve damak sorunlarına, ruhsal olarak ta iletişim problemi, konuşmada gecikme gibi olumsuz etkilere yol açabilir. Çocuğu emziğe bağımlı hale getirmemek aslında ebeveynin kontrolünde rahatlıkla sağlanabilir. Her ağladığında veya huzursuzlukta emzik vermemek, emziği ödül olarak kullanmamak ilk önlemlerden.

  Emzik çeşitleri

  Genel olarak ikişer çeşitten bahsedebiliriz, damaklı ve damaksız olanlar, kauçuk ve silikon olanlar. Damaksız emzik genellikle anne memesi şeklinde olduğundan doğumdan sonraki süreçte bebeğin daha tercih ettiği bir meme şeklidir. Ancak 1 yaşından yani bebeğin dişlerinin çıkmaya başlamasından sonra meme damak üstüne baskı yaptığından damakta ve dişlerde deformasyona neden olabileceğinden damaklı emziğe geçiş yapılmalıdır. Kauçuk emzik ise daha doğal bir malzeme olduğundan tercih sebebidir, ancak yumuşak ve dişe dayanıksız olduğundan dişler çıktıktan sonra kolay deforme olabilir bu sebeple dişler ile beraber silikon emzik kullanılabilir.

  Temizlik

  Emzik temizliği enfeksiyon kapılmaması için çok önemlidir. Silikon olan emzikler sıcak sterilizasyon aletlerinde yada kaynatılarak sterilize edilebilir. Kauçuk olanlar ısıya dayanıklı olmadığından özel sıvılar ile soğuk olarak sterilize edilmelidir. Uzun süreli aynı emziğin kullanımı yine enfeksiyon riski doğurabileceğinden deforme olmuş emzikler yenileri ile değiştirilmelidir.

  Emzik bebeğin emme refleksini tatmin ettiğinden önemli bir ihtiyaçtır. Az da olsa hiçbir şekilde emzik kabul etmeyen bebeklerde olabilir. Bu koşulda zorla emdirmeye çalışmak, bunun için emziği şekere vs. gibi bebeği cezp edecek şeylere batırarak vermek yanlış bir davranıştır. En ideal kullanım sğresi 2 yaştır. İki yaşından sonra kullanım, gelişimi olumsuz yönde etkilemeye ve bağımlılığa neden olabilir.

  kaynak:hthayat.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN