Tereyağı ve tuvalet kağıdı ile mumlarınızı kendiniz yapın

0
152
Tereyağı ve tuvalet kağıdı ile mumlarınızı kendiniz yapın

Mumlar, ev dekorasyonumuzun ve güzel görselliğin vazgeçilmezlerindendir. Görsellik, romantizm ya da ihtiyaç hangi gerekçeyle evinizde bulundurursanız bulundurun satın almak yerine, mumunuzu kendiniz de yapabilirsiniz.

Sizi aydınlatacak olan mumunuzu evinizde çok pratik şekilde hazırlamak için gerekli malzemeler;

Tereyağı

Tuvalet kağıdı

Kürdan

Hazırlanışı

Tereyağınızı buzdolabından çıkartın ve ortadan ikiye bölün. Daha sonra tam ortasına kürdanla delik açın. Diğer yandan ise çok ufak bir tuvalet kağıdından koparıp kürdanla yaptığınız delikten geçecek kadar kalınlıkta bir şerit elde edin.

Ve tereyağınızın deldiğiniz kısmına bu tuvalet kağıdını yerleştirin. Ve uç kısmını da biraz yağlayın. İşte bu kadar basit. Mumunuz hazır, artık kullanabilirsiniz.

Kolay şekilde mum hazırlamak için başka bir öneri daha;

Malzemeler

100 gr stearin

1 kilogram parafin

Renklendirici (pastel boya veya mum boyası)

Saf pamuklu ip ya da mum fitili

Çiçek esansı

Hazırlanışı

Katı halde bulunan parafini bir kabın içinde kısık ateşte eritin. Bu işlemi yaparken kullandığınız kabın eski olmasına dikkat edin. İçine stearini ekleyin. Sıvı hale gelene kadar karıştırın, içine renklendirici olarak mum boyasını ilave edin. Renklendirici ile birlikte çiçek esansını da eklemeyi unutmayın. Çünkü çiçek esansı mumu yaktığınızda harika bir koku yaymasına neden olacaktır.

Evde yapılan mum nasıl bir kaba konulmalıdır?

Bu hazırladığınız mumu cam veya seramik şişeye hatta farklı bir tarz yaratmak isterseniz; ceviz kabuğunun ya da portakal kabuğunun içine dökebilirsiniz. Ya da değişik kaplarla da farklı mum şekilleri hazırlayabilirsiniz. Silikon kaplar bu anlamda çok işinize yarayabilir…

Mum için hazır olan sıvıyı eklemeden önce saf pamuklu ipi ya da mum fitilini dökeceğiniz kabın içine yerleştirin. Hemen elde ettiğiniz sıvıyı kabın içine dökün. Biraz oda sıcaklığında beklettikten sonra donması için buzdolabına koyun. Donma işlemi tamamlandıktan sonra mumunuz hazır!

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments