Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Tü bebek tedavisinde oluşabilecek riskler nelerdir?

  Diğer bütün tedavi çeşitlerinde olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de belli riskleri vardır. Fakat tedavide sperm ve yumurtaların birleştirilmesinde ve transfer aşamasında kullanılan ilaçlarda risk çok seyrek olarak görülebilir. Tüp bebek risklerinin en başında çoğul gebelik riski gelmektedir. Kimilerine göre ikiz bebek riskli gibi görünmese de bazen ciddi sorunlar doğurabilir. Bu yazıda tüp bebek tedavisinde görülebilecek riskleri kısaca inceleyeceğiz.

  Tedavide uygulanan ilaçların hastada oluşturduğu yan etkiler nelerdir?

  Tüp bebek tedavisinde yumurtaların üretimini çoğaltmak amacı ile bazı ilaçların uygulanması gerekir. İlaçların neden olabileceği yan etkileri;

  • Kusma, bulantı, ishal, alerjik sorunlara yol açabilir,
  • Hastanın ruh halinde değişim yaratabilir,
  • İlaçların uygulandığı bölgede şişme, morarma ve ağrı oluşabilir,
  • Hastada ovaryon hiperstimülasyon sendromu oluşabilir.

  Ovaryon hiperstimülasyon sendromu: yumurtaların kullanılan ilaçlar ile aşırı uyarılma durumuna verilen addır. Hasta bulantı, kusma ve şişkinliklere maruz kalabilir. Fakat tedavi yapılacak bir durum söz konusu değildir. Zaman içerisinde kendiliğinden geçebilecek bir durumdur. Bazı hasta gruplarında tedavi gerekirse eğer basit ilaç tedavisi uygulanır. Tüp bebek uygulanan hastanın beslenme şekli ve istirahat etmesi olumsuzluğu ortadan kaldırmak için yeterli olur.

  Çoğul Gebelik Riski

  Tüp bebek riskleri içerisinde en çok görüleni denebilir. Ülkemizde transfer edilen embriyo sayısı kısıtlanmış olmasına rağmen tüp bebek tedavisi gören hastalar için halen bu risk bulunmaktadır. İkiz ve daha fazla bebek hem anne hemde bebekler için ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

  Yumurta toplama işleminde oluşabilecek riskler nelerdir?

  Tüp bebek sırasında yumurta toplama işlemi anestezi yardımı ile yapılır. Anestezi ile hasta uyutulur. Uyutulan hastadan yumurtalar özel hazırlanmış iğneler ile toplanır. Bu işlem esnasında bazı komplikasyonlar gelişebilir;

  • Çok nadir olarak pelvik iltihaplanma olabilir. Antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilinir.
  • Yumurtalıklarda pelvik damarlarda kanamalar meydana gelebilir. Fakat endişe gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Nadirde olsa ufak bir operasyon gerekebilir.
  • Yumurta toplama esnasında ya da daha sonra hasta şiddetli ağrılara maruz kalabilir.

  Embriyo transferinde oluşabilecek riskler nelerdir?

  Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması olan embriyo transferi komplikasyonsuz bir işlemdir. Ancak hasta da transfer sonrasında kanama ve ağrı görülebilir. Tedavi gerektiren ve korkulacak bir problem değildir. Fakat hastada enfeksiyon oluşursa tedavisi yapılır.
  Aşağıdaki videodan Tüp bebek riskleri hakkıda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN