Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Tüp bebek için doğru zamanlama nasıl belirlenir?

  Günümüzde tüp bebek tedavisine sık başvuruluyor. Ancak son yıllarda bu yöntem isteğe bağlı olmaktan çıkıp gerekli durumlarda uygulanır hale geldi. Peki hangi durumlarda bu tedaviye başvurmak uygun? Ayrıntılarıyla anlatıyoruz.

  Bebek sahibi olmayı çok istediğinizi biliyoruz. Hamile kalmayı bir süredir deneyip gebelik testinizde çizgileri göremeyince hayal kırıklığına uğradığınıza da! Fakat unutmayın ki hamile kalmak filmlerdeki gibi kolay değil. Bazı kadınlar hemen hamile kalırken, bazıları içinse bu süreç uzayabiliyor. Bununla birlikte yaşanan hayal kırıklıkları arttıkça çoğu kadın, hemen paniğe kapılıp üreme sorunu olduğunu düşünüyor. Soluğu da bir tüp merkezinde alıyor. Fakat bu gibi yan yöntemleri denemek için de bir süreye ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

  Endişelerinizi gidermek için tüp bebek yöntemine hangi koşullarda başvurmanız gerektiğini doktorumuza sorduk. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bili Dalı Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Tedavisi Bölümü’nden Prof. Dr. Gürkan Uncu konu hakkında bilgi veriyor.

  Ne zaman başlanmalı?
  Tüp bebek tedavisi, gerekliliğe bağlı bir durum. Vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gereken hastalar olduğu gibi, tüp bebek tedavisi öncesi başka uygulamaların yapılması gereken hastalar da var.

  İlişkiye düzenli olarak girildiği ve kadın düzenli adet gördüğü halde bir yıl boyunca hamilelik oluşmadıysa bunun altında yatan neden araştırılmaya başlanmalı. Düzenli ilişkisi, yani haftada en az iki kez cinsel ilişkisi bulunan ve korunmayan 100 kadın içinde 25’i ilk ayda hamile kalır. Buna her ay 10 kadın eklenir. 6. ayın sonunda 100 kadından 65’i, sonraki 6 ay içinde de 85’i hamiledir. Bu noktada hamile kalamayan 15 kadın araştırılmalı. Yani araştırmaya başlamak için 6-12 aylık bir süre geçmesi mantıklı.

  Yaş faktörü önemli mi?
  Bu genellemenin dışında olan durumlar da var. Bunların başında yaş faktörü gelir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, erkek yaşının hamilelik için önemli olduğunu gösteriyor. Fakat hamilelik için kadının yaşı daha da önemli. Çünkü 37 yaşından sonra kadın yumurtalıklarındaki yumurta rezervinin tüketim hızı artar. Bu nedenle 35 yaş üzerinde olan kadınlar için araştırma, tanı ve tedaviye başlamak için 6 aydan fazla beklenmemeli.Özellikle yumurtalıklarından cerrahi operasyon geçirmiş ve birden fazla yumurtalıkrahim enfeksiyonu yaşamış kadınlarda araştırmaya erken başlamak gerekir. Erkeklerdeyse geçirilmiş testis
  cerrahisi ve hastalıklarının varlığı beklememeyi gerektiren durumlar.

  Merkez Seçimi

  Yapılan tüm araştırmaların ardından tüp bebek tedavisi olmanız gerektiği ortaya çıksa da endişelenmeyin! Çünkü günümüzde tüp bebek uygulamalarının başarı oranı giderek artıyor. Fakat tedaviye başlamadan önce doğru bir merkez seçmelisiniz. Tüp bebek tedavisi, maddi ve manevi çok eziyeti olan bir tedavi. Bununla birlikte maalesef başarı kadar başarısızlık hikayeleri de olabilir. Bu nedenle, tüp bebek merkezi seçimi yaparken çok dikkatli seçim yapmak ve başarı ölçütlerini dikkatli değerlendirmeniz gerekir. Başarı oranının yüksek olduğunu bildiren merkezlerde, “başarı” olarak neyin ifade edildiğini sorgulamalısınız. Unutmayın, amacınız hamile kalmaktan çok çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilmeniz.

  kaynak:hthayat.com

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN